Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Prostata – zdravotní masáž i oživení sexuálního života

Prostata – zdravotní masáž i oživení sexuálního života

Když se řekne „masáž prostaty“, mnoho lidí si vybaví sex. Ano, rozhodně může jít o součást erotických aktivit a je to zároveň nejlepší způsob, jak tuto masáž provádět. Zároveň má ale masáž prostaty své zdravotní důvody. Spojte tedy příjemné s užitečným a pusťte se s partnerem do masáže jeho prostaty.

Co je prostata?

Prostata (nebo také předstojná žláza) je velmi důležitá mužská žláza, která se nachází mezi varlaty a análním otvorem, tedy nad tzv. hrázi, dotýká se stěny konečníku. Zdravá prostata má kulovitý tvar a hladký, pružný povrch, její velikost je okolo 3 x 2 cm. Složena je ze zhruba 40 žlázek, které jsou obaleny svalovinou, zvenku je pak ještě svalovina obalena vazivovou kapsulou s velkým množstvím cév a nervů. Na dotek je citlivá, avšak dotýkání by nemělo způsobovat bolest, pokud je prostata zdravá. Má na starosti upravování hladiny hormonů v těle, ovlivňuje nejen pohlavní život, ale i močení. Žláza vylučuje sekret, který tvoří 10 % až 30 % ejakulátu.

Starají se muži o prostatu?

Muži se velmi často o svou prostatu nijak nestarají a její existenci opomíjejí. Je to dáno jejím uložením v pánvi a nepříliš populárním způsobem, jak se k ní nejlépe dostat – tedy přes konečník. To, že prostatu mají, si někdy plně uvědomí, až když jim začne způsobovat problémy. Ty přicházejí kvůli zbytněním prostaty, jež začne utlačovat močovou trubici a močení je pak nepříjemné a častější.

Jak lze předejít těmto problémům? V první řadě je nutný zdravý životní styl, tedy vyvarování se nadměrnému množství alkoholu, kouření a tučných jídel, stejně tak přílišnému stresu. Prostatě nepřidává sedavý způsob života a celkově málo pohybu. Z pohybových aktivit jsou na prokrvení prostaty vhodné např. výskoky, dřepy, stahování hýžďového svalu, jízda na kole nebo plavání. Pro prostatu může být nepříznivá dlouhodobá absence sexu, neboť právě sex je nejlepším a nejpřirozenějším způsobem, jak prostatu prokrvit. Během sexu se totiž muž pohybuje, stahuje a uvolňuje hýždě, vtahuje břicho a tím vším dochází k prokrvení celé pánevní oblasti. Nebezpečné může být to, pokud je člověk několik let bez sexu a pak se mu naopak začne velmi rychle věnovat nadměrně, aniž by si zase tělo postupně zvyklo. Sex by tedy měl být pravidelný a přiměřený věku. Nejlepší prevencí problémů s prostatou je však masáž.

Proč masáž prostaty?

Masáž prostaty je důležitá pro zdraví, zároveň může být velmi příjemná i vzrušující, někteří muži díky ní dosahují dosud nepoznaných orgasmů, které se liší od těch způsobených stimulací penisu.

Jaké jsou druhy cílené masáže prostaty?

Prostatu je možné masírovat dvojím možným způsobem: nepřímo a přímo.

Nepřímá masáž prostaty

Nepřímá masáž prostaty není tak účinná, ale nebrání se jí tolik mužů a žen jako té přímé, vhodná je zejména pro začátek. Jedná se o stimulaci hráze, čímž se mírně stimuluje i samotná prostata. Provádí se krouživými pohyby v oblasti mezi šourkem a konečníkem.

Přímá masáž prstem

Přímá masáž prostaty je účinnější variantou stimulace, provádí se skrze konečník. Nejjednodušší je provádět masáž zasunutím jednoho prstu do análního otvoru, prst samozřejmě vždy musí být lubrikovaný, aby ho bylo možné bezbolestně a bezpečně zavést. Nutností je kromě lubrikačního gelu dostatečná hygiena, aby nemohlo dojít k zanesení nějaké infekce. Někdo používá pro zavádění prstu latexové rukavice nebo prezervativ, ale nutné to není, stačí umytí rukou. Protože se jedná v podstatě o jemnou anální praktiku, muž by měl být vyprázdněný. Pokud jeho zažívání funguje normálně, je to dostačující opatření, klystýr rozhodně není potřeba. Žena by měla mít ostříhané nehty, aby nehrozilo, že partnera při masáži poraní. Před zasunutím lubrikovaného prstu je samozřejmě nutné uvolnění a vzrušení, masáž by se vždy měla provádět, jen pokud je na ni dostatek času, klidu a ani jeden z partnerů není vystresovaný nebo příliš unavený. Pokud provádíte masáž prostaty partnerovi vy, začněte běžným orálním sexem a hlazením intimních partií a až poté se přesuňte k samotnému konečníku. Nabízí se také rimming čili stimulace konečníku jazykem. Prst zasouváme opatrně a pomalu bříškem prstu směrem nahoru, pokud muž leží na zádech s roztaženýma pokrčenýma nohama, směrem dolů, pokud klečí na čtyřech. Toto jsou zároveň dvě velmi vhodné polohy pro masáž prostaty. Tím směrem, kam máme bříško prstu, také mírně tlačíme. Není nutné prst zasouvat nijak hluboko, prostatu po chvilce ucítíme a hlouběji není nutné zavádět. Pak už si můžeme různě hrát. Po prostatě můžeme dělat kroužky, stimulovat ji jemným vysouváním a opětovným zasouváním prstu, případně pohybem ze strany na stranu. Brzy zjistíte, co se partnerovi líbí nejvíc. Během masáže prostaty můžete pokračovat v orálním sexu či stimulaci penisu volnou rukou.

Přímá masáž erotickými pomůckami

Pokud se někomu nelíbí používání prstů (i když k tomu není důvod), může sáhnout po nějaké anální erotické pomůcce (např. anální korále, kolík nebo dildo), masáž s nimi však nikdy nebude tak šetrná jako prstem a není možné dosáhnout přesného zaměření se přímo na prostatu, simulován bude celý konečník. Nyní už jsou na trhu i speciální strojky pro masáž prostaty, které jsou přesně vytvarované tak, aby prováděly co nejúčinnější masáž. Samozřejmě u všech erotických pomůcek je taktéž nutné použít dostatečné množství lubrikačního gelu.

Poprvé spíše negativní pocity…

Při prvním zkoušení masírování prostaty nemusí být pocity zcela pozitivní, přece jen se jedná o něco nového a pro tělo zatím nezvyklého. Chce to klid, trpělivost, opatrnost, k tomu si připomínat, že je stimulace prostaty prospěšná a výsledky se dostaví. Jsou ale i muži, kterým se masáž líbí hned napoprvé a dál už bez ní nechtějí být. Tato skutečnost rozhodně neznačí, že by tito muži měli nějaké homosexuální sklony, jak si někteří myslí, a proto se „strkání čehokoli do zadku“ zarputile vyhýbají. Konečník celkově je prostě místo s obrovským množstvím nervových zakončení, jejichž stimulace vyvolává u mnoha lidí velké vzrušení, u některých i přímo orgasmus. Stejně tak je to i se samotnou prostatou. Prostata bývá přirovnávána k ženskému bodu G, někdy se jí i přímo říká mužský G bod. Někdo však nenajde cestu k této činnosti nikdy, nemůže se líbit všechno všem...

Jak často masáž provádět?

Jako preventivní opatření stačí masáž provádět jednou až dvakrát za měsíc. Pokud se vám i vašemu partnerovi tato činnost zalíbila, můžete ji samozřejmě provádět častěji, nic se ale nemá přehánět, prostatu je potřeba prokrvit a ne překrvit.

Kdy se masáží prostaty vyhnout?

Pokud má muž hemeroidy nebo fisury (drobné trhlinky v konečníku, které jsou bolestivé), masáž by se provádět neměla, aby nedošlo k ještě většímu poranění. Pokud má muž drobné problémy s prostatou, stimulace je stále žádoucí, vyhnout se jí je však nutné, pokud je u muže podezření na rakovinu prostaty. Stejně tak pokud dotýkání se prostaty bolí, není něco v pořádku, stimulace by se měla zastavit a muž by měl navštívit urologa, pokud tuto bolestivost navíc doprovázejí problémy s močením nebo se mu v moči či ejakulátu objevila krev.

Autor:
Publikováno: 20. 3. 2013 00:00 Nahlásit obsah
Loading...