Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Šeptej! Aneb proč vás (ne)vzrušují podivné zvuky ASMR

Šeptej! Aneb proč vás (ne)vzrušují podivné zvuky ASMR Zdroj: shutterstock.com

Autonomní senzorická meridiánová reakce (ASMR) je navozování stavu relaxace, uvolnění a blaženosti prostřednictvým různých zvuků. Na internetu můžete pod zkratkou ASMR shlédnout tisíce videí z celého světa, která v lidech vyvolávají různé reakce.

Pro jedny způsob dokonalého uvolnění, pro druhé nesnesitelné pocity trapnosti. Metodu ASMR neboli "mozkový orgasmus" popsala už v roce 2010 Jennifer Allenová z USA. Jedná se o pocity brnění na kůži, které tipicky začíná na pokožce hlavy a pokračuje po páteři na zadní stranu krku. Tyto pocity jsou vyvolány zvuky v intimní atmosféře, kterou tvoří především šepot, jemné mlaskání, šustění prstů při otáčení listů v knize, klepání po stole nebo přejíždění rukou po látce. Způsobů a zvuků, jak dosáhnout "mozkového orgasmu", může být nekonečné množství.
Zdroj: shutterstock.com Zdá se vám to zvrácené? Věřte, že existuje značná část populace, která přesně takový stimul v životě vyhledává. "Šepotavý hlas mi připomíná dětství a maminčinu náruč, když mi před spaním povídala pohádku a hladila mě přitom po vlasech. Mně se to líbí", říká 22letý student Vojta. Z psychologického hlediska v nás mohou tyto zvuky navozovat pocit bezpečí a uvolnění. Dalo by se říci, že  jsou příjemné především těm, kteří v životě pociťují nebo pociťovali určitou emoční prázdnotu nebo jsou osamělí. Zdroj: shutterstock.com Jak to tedy vypadá? V drtivé většině videí je interpretem mladá a pěkně upravená žena, která sedí před mikrofonem a šeptá. Uvádí se, že nezáleží na tom, jakým jazykem interpret/ka mluví, nebo co konkrétně říká. Záleží hlavně na tónu a zabarvení hlasu, hlasitosti poslechu a celkové schopnosti intonace. Vzhledem k povaze a účelu přednesu vznikly dva proudy: první ASMR s čistě euforickou a relaxační povahou a druhý ASMRotica k sexuální stimulaci.

U ASMR ale platí, že co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému: "Jakobych někomu vlezla do ložnice a neměla tam co dělat. Mám v sobě neuvěřitelný pocit trapnosti a studu"​​​​, říká 30letá pedagožka Petra. Většinu lidí tato metoda irituje a kromě prvotního šoku v nich nevyvolá žádné stimulační účinky. 

Youtuber Adam, první muž se snažil ASMR přijít na kloub. Podívejte se, jak se s tím popral:

I když je metoda známa více než 10 let, pro většinovou populaci jde o zcela nový a neznámý fenomén. V redakci jsme se rozhodli rozšířit kolegům obzory a pustili jim pár videí. Tady jsou jejich reakce: 

Tomáš P.: "To není uklidňující, mně to leze na nervy, že jí nerozumím!"  

Daniel S.: "Ty holky jsou celkem pěkný, ale jinak je to strašný."

Vendy K.: "Panebože neeee!"

Tomáš K.: "To je strašný, vypněte to!"

Evidentně nejsme cílovka. Ale co vy? Jak na vás videa působí? Podělte se s námi v komentářích ;-)

Autor:
Publikováno: 14. 9. 2017 10:32 Nahlásit obsah