Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Udržte vaši vagínu v kondici

Udržte vaši vagínu v kondici Zdroj: shutterstock.com

Pravidelnou péči si zaslouží nejen vaše tělo, ale i vaše vagína. Správná hygiena, kvalitní spodní prádlo nebo posilování svalů pánevního dna, to jsou některé z tipů, které vám udělají dobře.

Posilujte pánevní svaly

Vycvičené pánevní svaly oceníte hlavně v sexu a taky jako prevenci inkontinence. Dají se posilovat např. při pilates nebo tzv. Kegelovými cviky (při jejich provádění zapojujeme ty svaly, které používáme, když chceme zadržet proud moči při čurání). Svalstvo, kterým je tvořena samotná vagína, však nejde nijak posílit, není příčně pruhované a tedy ovladatelné vůlí. Proto posilujeme při cvičení pánevního dna svaly, které vaginu obkružují. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že zapojujete ty správné svaly, je nejlepším řešením cvičební pomůcka, tzv. vaginální těleso nebo venušiny kuličky. Svaly vagíny potřebují i vnitřní tonus a výsledky jsou mnohem rychlejší.

Zdroj: shutterstock.com  

Probiotika užívejte nejen vnitřně

Je sice chvályhodné, že se ládujete jogurty a zakysanými produkty, ale vaše vagína potřebuje pojistit i vnější cestou. Zvláště, pokud jste často ve stresu, máte sklony k vaginálním mykózám, nebo jen berete delší dobu antibiotika. Zde všude je na místě preventivně užívat tzv. vaginální globule, čípky nebo kapsle, které dávají poševní mikroflóru do té správné kondice. Globule oceníte, i pokud chodíte často do bazénu a veřejných koupališť.

Noste vhodné prádlo

Nejnevhodnějším střihem spodního prádla jsou jednoznačně tanga. Mohou přispívat ke kvasinkové infekci, vzniku hemeroidů, ale i k zánětům močového měchýře. Nezapomeňte také na vhodný materiál, ze kterého jsou kalhotky vyrobeny. Není nad starou osvědčenou bavlnu. Dobře také zvažte, kde si prádlo zakoupíte. Při testu spodního prádla bylo ve výrobcích z tržnice prokázáno zvýšené množství nonylfenolu, který negativně ovlivňuje životní prostředí. Pokud je vám příroda lhostejná, tak myslete aspoň na sebe. Méně kvalitní prádlo může obsahovat kadmium, které je silně rakovinotvorné. 

Zdroj: shutterstock.com

Vyžadujte od partnera hygienu

Můžete sice dodržovat všechna opatření, ale laxní partner, který na hygienu příliš nehledí, vám může také pěkně zatopit. Nezapomeňte, že pokud máte vaginální mykózu, partner jí má pravděpodobně taky a měli byste se přeléčit oba. Stejně tak vám partner může naservírovat zánět močového měchýře, ne nadarmo se tomuto onemocnění říká líbánková nemoc.

Používejte vhodný lubrikant

Pokud nejste dostatečně zvlhčená, nebo se milujete delší dobu, určitě vsaďte na vhodný lubrikant. Většina jich je založená na vodní bázi. Nejlíp ale uděláte, když sáhnete po silikonovém, je sice dražší, ale stačí ho jen malá kapka. Jde použít i s kondomem. Vybírejte nejlépe produkty bez parfemace s neutrálním pH.

Zdroj: shutterstock.com

Najděte si dobrého gynekologa

Zeptejte se kamarádky, co všechno jim gynekolog při standardním vyšetření provádí. Nedělá vám ultrazvuk? Bere vám pravidelně vzorky z děložního čípku? Podává vám dostatečné informace o vašem stavu? Podívejte se na stránku ZnamyLekar nebo dejte na doporučení kamarádky. A hlavně nezapomeňte chodit na pravidelné prohlídky.

Muž by tento článek napsal mnohem stručněji: Mazat a používat

Autor:
Publikováno: 24. 3. 2018 07:00 Nahlásit obsah