Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Vše o lubrikačních gelech

Vše o lubrikačních gelech

Lubrikační gel - pomocník, který zpříjemňuje, usnadňuje a ozvláštňuje sex. Někdy je lubrikant neprávem spojován pouze s análním pohlavním stykem nebo se sexem mezi homosexuály. Přitom si s ním může užít úplně každý. Pár i jednotlivec.

Lubrikační gel (nebo také jen krátce lubrikant) je pomůcka, která slouží ke zvlhčování. Jedná se v podstatě o zahuštěnou kapalinu, která po rozetření na pokožku vytvoří tenoučký povrch snižující nepříjemné tření.

Jak lubrikační gel využít?

Možností použítí lubrikačního gelu je spousta. Základní použití je pro běžný pohlavní styk. Pokud má žena problémy se zvlhčením sliznice a sex by jí tedy mohl být nepříjemný nebo ji dokonce bolet, je potřeba použít lubrikační gel, který tento problém napraví. Gel se nanese na pohlaví muže, ženy, nebo rovnou obou. Avšak lubrikant nemusejí používat pouze ženy s těmito problémy. I ženy s dostatečným zvlhčením mohou s lubrikačním gelem zažít nové zajímavé pocity.

Dráždění

Gel není nutné používat pouze pro samotné zasouvání penisu, je také velice vhodný i pouze pro dráždění. Nechte si nanést trochu gelu na klitoris a užijte si klouzavé hlazení a masírování. Velmi vhodný je také třeba na bradavky.

Anální sex

Při análním sexu je lubrikační gel naprostou nutností. Protože anální otvor není primárně k sexu určený, neumí se ani při největším vzrušení přirozeně nijak zvlhčit a je tedy potřeba použít dostatečné množství lubrikantu. Naneseme ho jak na penis, tak na oblast zadečku. Ještě víc než u normálního pohlavního styku zde ale platí, že žena musí být dostatečně vzrušená.

Používání erotických pomůcek

Po lubrikačním gelu také budete muset sáhnout, pokud používáte nějaké erotické pomůcky, například vibrátor nebo dildo. Gel usnadní průnik umělého materiálu do těla a vyhnete se tak možným nepříjemným pocitům nebo dokonce poraněním.

Masturbace

Stejně tak můžete vyzkoušet použít lubrikant při masturbaci, která tím může být značně ozvláštněná.

Druhy lubrikantů

Rozlišujeme několik druhů lubrikačních gelů podle toho, z čeho jsou složeny. Různé složení přináší rozličné vlastnosti při používání, pojďme se podívat jaké.

Vodní lubrikační gely

Vodní lubrikační gely jsou nejrozšířenější, nejpoužívanější a také nejuniverzálnější, co se použití týče. Jejich výhodou je, že nijak nezatěžují lidský organismus, jsou pro tělo nejpřirozenější, nevyvolávají běžně vyrážky ani ekzémy. Jsou rozpustné ve vodě a velmi jednoduše se tedy smývají z pokožky, stejně tak snadno se dají vyprat z oděvů nebo ložního prádla. Další výhodou je, že nepoškozují povrch erotických pomůcek. Jejich cena bývá obvykle nižší než cena ostatních druhů gelů a sortiment je na současném trhu nejširší. Nevýhodou však je, že poměrně rychle ztrácejí svou původní konzistenci a zasychají (doba účinnosti je jen okolo deseti minut). Po otevření je potřeba gel spotřebovat do tří až šesti měsíců (přesná doba je vždy uvedena na obalu výrobku).

Silikonové lubrikační gely

Tento typ gelu je, jak již název napovídá, složen ze silikonu. Největší předností je, že téměř nezasychá a můžeme si s ním tedy užívat libovolně dlouho. Další výhodou je, že nijak nelepí a je tedy příjemný a zaručuje úplnou hladkost. Protože silikon není rozpustný ve vodě, je možné tento gel použít i pro milostné hrátky ve vodě. Není však možné jej používat spolu s erotickými pomůckami obsahujícími latex, mohlo by totiž dojít k jejich poškození.  Silikonový gel je sice dražší, ale investice do něj se vám vyplatí, protože určité množství tohoto typu gelu vám vydrží na mnohem déle než stejné množství vodního lubrikantu. Nemusíte se bát, že byste ho nestihli spotřebovat, trvanlivost po otevření je výrazně delší, obvykle jeden rok i více.

Olejové lubrikační gely

S olejovými lubrikanty se můžeme setkat běžněji než s těmi silikonovými. Jsou složeny z vazelíny. Jejich účinnost je několikanásobně delší než u gelů na bázi vody, protože zasychají pomaleji. Olejový gel však může poškozovat nejen povrch erotických pomůcek, ale i kondomu. Proto je možné jej používat pouze v omezených případech.

Neparfémované vs. parfémované

Základní druh lubrikantu je bez jakékoli vůně, chuti a barvy. Je tedy pro tělo nejpřirozenější a měli by ho snést i velmi citliví lidé.

Je však také možné vybírat z širokého sortimentu gelů parfémovaných (někdy také označovány jako aromatizované). Příjemně voní, chutnají, zároveň také často bývají i barevné. Běžně se setkáme s ovocnými gely (nejčastěji je to banán a jahoda, ale vyrábí se třeba i broskev nebo malina), můžeme se však setkat i s tak zajímavými vůněmi, jako je čokoláda s mátou nebo skořice. Díky své příjemné chuti se tyto gely běžně používají i při orálním sexu.

Co takhle něco speciálního?

Existuje i několik lubrikačních gelů, které mají nějakou speciální vlastnost navíc. Muži trpící nedostatečnou erekcí mohou sáhnout po gelech, které jsou napuštěny speciální látkou napomáhající ztopoření. Dále se můžeme setkat s gely, které mají buďto chladivý, nebo naopak hřejivý efekt (popřemýšlejte zejména o vyzkoušení toho hřejivého, díky teplu dojde k prokrvení a tím k větší citlivosti a vnímavosti). Dalším zvláštním druhem je lubrikační gel 2 v 1, který je možné použít nejen jako klasický lubrikační gel, ale také jako gel masážní. Po úvodní masáži v rámci milostné předehry tedy můžete plynule přejít k dalším intimnostem bez nutnosti odbíhat si umývat ruce a měnit masážní přípravek za jiný.
 

Kde je možné lubrikační gel zakoupit?

Možností k zakoupení gelu je hned několik. Pouze kvůli lubrikantu nemusíte hned do sexshopu, stačí zajít do jakékoli drogérie. Každá větší drogérie nebo hypermarket vám nabídne hned několik druhů gelů. Naleznete je ve stejných regálech jako prezervativy. Taktéž je možné koupit gel v lékárnách.

Pro ty, co se stydí

Přijdu do obchodu, prohlédnu si sortiment lubrikačních gelů, jeden z nich si vyberu a zamířím k pokladně zaplatit. – Přijde vám tento scénář nemyslitelný? Stydíte se? Rozhodně však není za co. Prodavačka u pokladny se na vás určitě nebude dívat nijak zle ani zvláštně, je to pro ni běžné zboží jako cokoli jiného. Lubrikant je přece úplně normální věc, kterou si může zakoupit kdokoli pro své potěšení. Není zde tedy na místě stud, spíš naopak na sebe můžete být hrdé, že chcete udělat partnerovi i sobě radost a sex si co nejvíce užít.

Hrozí při použití lubrikantu nějaké nebezpečí?

Běžně je gel snášen dobře a nejsou s ním žádné problémy. U citlivějších jedinců se však může objevit nějaká nežádoucí reakce na složení. Pokud je to váš případ, zkuste jiný gel a držte se vždy těch neparfémovaných, jak již bylo zmíněno výše.

Lubrikační gel a antikoncepce

Na závěr si jen pro jistotu připomeňme, že lubrikační gel není antikoncepce, nijak nezabraňuje početí a je tedy potřeba i při styku s ním používat nějakou antikoncepci (např. hormonální). Prezervativ je možné použít jen s některými gely, vždy se přesvědčte na obalu, zda je možné právě váš druh lubrikantu kombinovat s kondomem. Obecně můžeme říct, že pro použití společně s prezervativem jsou nejvhodnější gely na bázi vody.

Fotky: prozdravi.cz, primeros.eu

Autor:
Publikováno: 12. 8. 2012 21:48 Nahlásit obsah