Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Všichni šílí po slizu! Víte, co udělá s vaším zdravím?

Všichni šílí po slizu! Víte, co udělá s vaším zdravím? Zdroj: Shutterstock.com

Pokud nemáte děti, neteře či synovce, nebo nejste ještě duší dítě, asi netušíte, o čem je řeč. Prostě sliz je hmota, kterou nejen děti v současnosti nejvíc milují a dokážou si s ní vyhrát dlouhé hodiny. Parádně nechutný sliz je ale koktejlem chemických látek. Je proto tato marketingová hitovka blížících se Vánoc opravdu zdravotně nezávadná?

Letošní rok je ve znamení slizománie

Po slizu v současnosti šílí děti i teenageři a v přípravě této nechutné hmoty jim rádi pomáhají také dospělí. Ovšem sliz  coby hračka není rozhodně žádnou novinkou. Na světový trh jej už v 80. letech minulého století uvedla firma Mattel pod značkou Slime (sliz). Po desetiletích zapomnění však doslova nastává slizománie!

Na internetu najdete nespočet návodů, jak sliz vyrobit. Někdo používá tekutý prací gel, lepidlo Herkules, pěnu na holení a potravinářské barvivo v kombinaci se třpytkami. Sliz vyrobíte také pomalým vmícháním jedlé sody do tekutého Herkulesu. Sliz, který můžete natahovat, míchat, krájet nebo trhat, je prostě hitovkou současnosti. S ohledem na blížící se Vánoce si to uvědomují i prodejci hraček. Ostatně o kreativní sady na výrobu slizu si píšou i samy děti v dopisech pro Ježíška.

Zdroj: Shutterstock.com

Kontroverzní borax

Sliz vyrobený doma i sliz, který je k dostání hotový či k namíchání v hračkářstvích, má jedno společné: Obsahuje chemickou látku borax neboli tetraboritan sodný. Tato látka je běžně součástí hnojiv, dále se třeba používá jako změkčovadlo v pracích prostředcích nebo jej najdete v roztoku na kontaktní čočky. Právě o vlivu boraxu na zdraví v současnosti v odborných kruzích panuje spousta dohadů. Vědci ani lékaři se nedokážou jednotně shodnout na tom, zda je sliz obsahující borax opravdu zcela zdravotně nezávadný. O boraxu se například mluví v tom smyslu, že má ve zvýšeném množství negativní vliv na plodnost a také může způsobit podráždění očí, vyrážku i problémy s dýcháním.

Spotřebitelský test slizů

Obdoba českého dTestu, britský magazín pro odborné testování a vyhodnocování Which? testoval slizy určené pro děti, které jsou běžně k dostání na trhu ve Velké Británii. K jakému zjištění došel? 8 z 11 zkoumaných slizů obsahovalo čtyřnásobek bezpečnostního limitu boru, který je povolen normami Evropské unie (300 mg boru na 1 kg). Bezpečnostní limity tedy splňovaly pouze tři výrobky. Proč magazín zkoumal právě obsah boru? Sloučeninou boru je totiž borax, který dává slizu jeho charakteristickou želatinovou strukturu a bez kterého by nebyl sliz slizem.

Zdroj: Shutterstock.com

Domácí slizy mohou být ještě nebezpečnější

K tomuto zjištění se vyjádřil také vědecký magazín The New Scientist. Podle něj se výzkum magazínu Which?  nevěnoval "domácímu" slizu, v němž by mohl být podíl bóru ještě vyšší. Problematické látky se totiž objevují také v tekutých lepidlech, holicích pěnách a gelech nebo čisticích a pracích prostředcích, z nichž se sliz běžně po domácku vyrábí.

Autor:
Publikováno: 19. 11. 2018 11:02 Nahlásit obsah