Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Vymizí samci ze světa?

Vymizí samci ze světa?

Nejen že ubývá mužů, kteří dokáží zplodit dítě, ale mezi potomky svých rodičů začíná být nouze především o syny. Biologové se domnívají, že mužské pohlavní buňky jsou blokovány chemikáliemi z plastů.

Oba nastávající rodiče napjatě upínají oči k obrazovce. Muž drží za ruku svou ženu, která je natažená na lehátku a na odhaleném břiše cítí chladivou sondu. "Blahopřeji, budete mít holčičku," oznamuje lékař výsledek ultrazvukového vyšetření. Mladý pár ale nepůsobí příliš nadšeně. Nikdo v ordinaci si přitom nemyslí, že by dívky byly ve srovnání s chlapci méněcenné, jen jsme v kanadském Aamjiwnangu, kde se už několik let rodí dvakrát méně hochů než holčiček a tento rozdíl se rok od roku zvětšuje. Vědci usuzují, že stále méně novorzeňat mužského pohlaví bude přicházet na svět i v dalších regionech a zemích.

Soumrak mužských genitálií

Není žádným tajemstvím, že se chlapci obtížněji soustředí, častěji trpí mozkovou obrnou, dyslexií i autismem. Znepokojivé jsou ale i problémy s rozmnožovacím ústrojím. Vysokoškoláci v Severní Americe mají dnes dvakrát méně spermatu než jejich dědečkové! Výměšek pohlavních žláz je pak z 85% geneticky poškozený, což může být příčinou toho, že mají současní muži až čtyřikrát častěji rakovinu varlat oproti stavu před dvěma generacemi. Za zmínku jistě stojí i fakt, že oproti roku 1980 se mladíci třikrát častěji rodí s abnormálně malým penisem.

Co si s tím počít?

Endokrinní systém, tedy soustava žláz s vnitřní sekrecí, v lidském organismu vyrábí a vypouští hormony, které putují k jednotlivým buňkám, aby usměrňovaly jejich vývoj. Hormon pak zapadne do buněčného receptoru podobně jako klíč do zámku, a potom se spustí řetězec dalších dějů. Kanadští vědci se však domnívají, že v útrobách dnešních chlapců často klíč do zámku proniknout nemůže. Receptory pohlavních buněk mohou být někdy už natolik ucpány, že se nedokáží spojit s hormony, a proto nerostou. Jedniným řešením tohoto problému se zatím jeví dodržování správné životosprávy. Důležité je přitom zejména kvalitní prostředí v okolí bydliště i v místě školy nebo zaměstnání. Nepodceňujte ani stravování, servírujte partnerovi minimum škodlivých éček a umělé zeleniny ze supermarketů. A přimluvte se u něj, aby zkusil také omezit kouření...

Publikováno: 1. 9. 2012 00:26 Nahlásit obsah