Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Ženy, které změnily význam milování a sexu

Ženy, které změnily význam milování a sexu

Ještě dnes musí ženy bojovat o svou nezávislost a rovnost s muži. I tak však urazily notný kus cesty od 20. století, kdy si vydobyly právo volit, antikoncepci, stejný plat jako muži a další věci.

Margaret Sangerová

Pokud jste již někdy učinila rozhodnutí ohledně antikoncepce, můžete poděkovat právě Margaret Sangerové. Tato aktivistka pracovala s chudými ženami ve slumech v New Yorku, kde byla svědkem mnoha úmrtí díky potratům a nemocem spojených s četnými porody. Margaret začala ženy učit poznávat svoje tělo a šířila povědomí ohledně antikoncepce pomocí letáku, konferencí a knih. v roce 1923 otevřela první legální kliniku zabývající se záležitostmi antikoncepce a těhotenství. Během svého života byla osmkrát uvězněna.

Mildred Lovingová

Mildred Lovingová byla černoškou, která se zamilovala do bělocha Richarda právě v době, kdy byly sňatky mezi rasami ilegální. Přesto zůstali spolu a bojovali proti zákonům. Zvítězili v roce 1967, kdy byla lidem dána svoboda milovat kohokoliv nezávisle na etnické příslušnosti.

Gloria Steinemová

Jedna z nejslavnějších feministek byla vůdčí postavou feministického hnutí v šedesátých a sedmdesátých letech. Mezi její témata patřila například ekonomická rovnost mezi pohlavími, reprodukční svoboda, obchodování s lidským masem a genetické mutace. Byla také mezi prvními, kdo se zabýval významem „zdravého vztahu“.

Judy Blumeová

Cesta k dospělosti není vystlána růžemi, ale určitě je snazší díky Judy Blumeové, která pomohla překlenout některé generační propasti. Její novely ukazují kontroverzní témata jako rasismus, šikanu, pubertu, masturbaci a sex mezi teenagery. V roce 2004 za ně dostala ocenění.

Eva Enslerová

Slovo „vagína“ obvykle nepatřilo do slovníků našich matek a otců, a když už, doprovázelo jej začervenání. To se stává některým lidem i dodnes, ne však scénáristce Evě Enslerové, autorce „Monologů vagíny“. Zde se otevřeně diskutují témata jako sex, porod, masturbace a co to vlastně znamená být ženou.

Helena Gurley- Brownová

Šéfredaktorka slavného ženského časopisu Cosmopolitan po celých 35 let. Svou kariéru nastartovala v reklamě a ke Cosmopolitanu se připojila přímo uprostřed sexuální revoluce. Helena stála za sexuální svobodou a ženám přidávala na sebevědomí svým výrokem, že ženy mohou mít vše- lásku, sex a peníze. A to ona určitě měla.

Zdroj+ foto: yourtango.com

Autor:
Publikováno: 24. 4. 2013 00:00 Nahlásit obsah