Anna Franková: Kdo vyzradil její úkryt nacistům?

Anna Franková: Kdo vyzradil její úkryt nacistům?

Druhá světová válka byla k židovským obyvatelům velmi krutá. Patřila mezi ně i Anna Franková, která se společně se svou rodinou přes 2 roky skrývala před nacistickým běsněním. Pak byl ovšem jejich úkryt prozrazen a všichni skončili v koncentračním táboře, kde všichni krom jejího otce zemřeli. Dodnes se stále diskutuje, kdo úkryt nacistům prozradil.

Kdo byla Anna Franková?

Anna Franková se narodila 12. června 1929 v německém Frankfurtu nad Mohanem. Když jí byly tři roky, stal se říšským kancléřem Adolf Hitler a celá rodina, podobně jako další Židé, prchla. Přestěhovali se do nizozemského Amsterodamu, kde její otec Otto Frank založil firmu Opekta. Anna i její sestra Magot si brzy na život v Nizozemsku zvykly, naučily se mluvit holandsky, chodily do školy a měly spoustu přátel.

10. května 1940 však Nizozemí obsadili Němci a postupně se tu začala posazovat celá řada protižidovských zákonů a nařízení. Anna a Magot musely přestoupit do Židovského lycea, neměly přístup do určitých obchodů nebo například nesměly jezdit tramvají.

V té době tak začal Otto uvažovat o tom, že by se s manželkou a dcerami schoval. Se svými plány se svěřil svým čtyřem zaměstnancům, kteří mu přislíbili pomoc. Že je zle, bylo jasné ve chvíli, kdy Margot dostala povolání do transportu. Už druhý den, 6. července 1942 se celá rodina přesunula do zadního traktu domu, kde sídlila firma Opekta. O týden později se pak k nim přidala rodina pana Van Pelse, který byl blízký spolupracovník Otty Franka a na podzim se připojil poslední ukrývající se – zubař Fritz Pfeffer.

Všichni strávili v úkrytu více než dva roky. Během té doby si Anna psala svůj deník, ve kterém popisovala každodenní život, své pocity i starosti. 4. srpna 1944 však do úkrytu vtrhly jednotky "zelené policie" a všichni byli zatčeni – stalo se tak údajně na anonymní telefonické udání. Deník Anny zůstal ležet na podlaze, kde ho našly Miep a Bep – dvě zaměstnankyně, které po celou dobu rodině pomáhaly.

Všichni zatčení byli převezení do tranzitního tábora, odkud putovali do koncentračních táborů. Zde všichni, krom Otty Franka, zemřeli, ať už v plynové komoře nebo vlivem nemoci či vyčerpání. Samotná Anna zemřela někdy během března 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Zemřela na tyfus jen pár dní po smrti její sestry Margot, s vědomím, že oba její rodiče jsou mrtví. Otto Frank však jako jediný přežil a z Osvětimi se vrátil zpátky do Amsterodamu, kde mu Miep předala Annin deník. Ten poté Otto vydal, stal se bestsellerem a jedinečným svědectvím o hrůzách druhé světové války.

Kdo její rodinu zradil?

Od té doby, kdy se stal Annin deník populární, se neustále diskutuje o tom, kdo úkryt vyzradil. Na roli udavače existuje mnoho kandidátů.

Jedním z nich je například žena jménem Ans van Dijk. Pocházela z židovské rodiny a na začátku války se aktivně snažila pomáhat ostatním židovským obyvatelům. Hledala úkryty, zařizovala falešné doklady. Po dvou letech ji však zatklo gestapo, které jí dalo na vybranou – buď smrt nebo kolaborace. Ans byla zodpovědná za stovky deportovaných židů. Někteří historici se domnívají, že právě ona mohla být za prozrazení úkrytu Anny Franková zodpovědná – operovala totiž v blízkosti domu, kde se Frankovi s přáteli skrývali.

Další z teorií obviňuje Nelly Voskuijlovou, sestru Bep, která ukrývaným pomáhala. Její rodina potvrdila, že Nelly po čtyři roky kolaborovala s gestapem.

Někteří se také domnívají, že telefonické udání neexistovalo a rodina se stala obětí náhodných razií v rámci podvodů s potravinovými lístky. Nahrává tomu i fakt, že zprávu ze zatýkání zpracovávalo hospodářské oddělení.

Sám Annin otec se přikláněl k tomu, že je vyzradil jeden ze skladníků. Ten byl podle Anny i ostatních obyvatelů zadního domu nedůvěryhodný a ve firmě kradl. Prý dokonce v domě nastražil pasti, které by mu potvrdily domněnku, že se v domě cosi děje. Jeho vina se však i přes vyšetřování nikdy neprokázala.

Těžko říci, zda se historikům podaří dohledat takové důkazy, které by prokázaly, kdo byl zodpovědný za vyzrazení úkrytu. Jisté však je, že ani tato zjištění nevrátí život ani Anně a její rodině, ani tisícům dalších lidí, jejichž úkryty byly během války odhaleny. Zůstává nám pouze její deník, který nás i po desítkách let dokáže přenést do této kruté doby a života obyčejných lidí, kteří se stali obětí nacistické ideologie.

Podívejte se na více fotografií Anny, její rodiny i úkrytu v naší galerii.

Galerie Anna Franková: Kdo ji vyzradil nacistům? Anna Franková: Kdo ji vyzradil nacistům? Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2018 15:00 Nahlásit obsah