Architekt přestavěl starou továrnu na oázu klidu. Představujeme vám umělecké dílo jménem La Fábrica

Architekt přestavěl starou továrnu na oázu klidu. Představujeme vám umělecké dílo jménem La Fábrica Zdroj: theheartysoul.com

Pravděpodobně jste také slyšeli, že je finančně výhodnější staré domy a budovy strhnout, než je opravovat nebo renovovat. Ovšem ani tento známý fakt španělského architekta Ricarda Bofilla nezastavil a pustil se do obnovení opuštěné budovy z období první světové války.

Ricardo v této budově neviděl jen holé a opuštěné místo, které nikoho již nezajímá, viděl v tom výzvu a především sílu. Vždyť budova pokrývala skoro dva a půl kilometru podzemních tunelů, které se nacházely v Barceloně.

Jedná se o opuštěnou továrnu, ze které zbyly téměř jen trosky. K vidění zde byly pouze schody, masivní betonové konstrukce, kusy kovu visící ze stropu a prázdné prostory. „Chtěl jsem z této opuštěné továrny udělat umělecké dílo,“ řekl sám Ricardo.

Zdroj: theheartysoul.com Restaurátorské práce trvaly dva roky. Kolem této budovy byly vysázeny stromy a květiny a interiér budovy byl zařízen do moderního stylu. Nejvýraznější věc, kterou zde Ricardo vytvořil, byl kontrast mezi starými a novými prvky, tedy propojení stylů jak z dob minulých, tak i těch současných. Průmyslové komíny, které kdysi vypouštěly kouř do ovzduší, jsou dnes útočištěm pro eukalypty, palmy, olivovníky a cypřiše.

Zdroj: ricardobofill.com Zdroj: ricardobofill.com Zdroj: archichat.reblog.hu Uvnitř jsou k dispozici kanceláře, byty, laboratoř, knihovna, promítací místnost a velký prostor pojmenovaný jako Katedrála, která se využívá k pořádání koncertů či jiných kulturních akcí. Oživení staré továrny je důkazem toho, že vše se dá obnovit bez ohledu na stáří či stav budovy. Je to vynikající příklad neotřelé proměny, která je výsledkem trpělivé práce a tvůrčího myšlení.

Zdroj: designboom.com Ricardo společně se svým týmem tuto budovu koupil v roce 1973 a nyní, po 45 letech, je tato staronová továrna ve světě známá jako La Fábrica a slouží jako magická oáza. Avšak jak Ricardo dodává, i když by se mohlo zdát, že je jeho práce u konce, je zde pořád co opravovat a vylepšovat, proto bude navždy jeho nedokončeným a rozpracovaným dílem.

Autor:
Publikováno: 6. 8. 2018 14:10 Nahlásit obsah