Kancelářské sponky jinak: Umělec jimi zobrazil různá psychická onemocnění

Kancelářské sponky jinak: Umělec jimi zobrazil různá psychická onemocnění Zdroj: Shutterstock.com

S psychickým onemocněním bojuje každý pátý člověk. Zatímco k nemocem těla přistupujeme jako k běžné věci, onemocnění duše je pro nás stále velkou neznámou. Grafik Eisen Bernardo proto přišel se zajímavým nápadem. Pomocí kancelářských sponek znázornil různé psychické poruchy. Díky tomu můžeme mnohem lépe pochopit podstatu těchto onemocnění.

Psychická nemoc jako velké společenské stigma

Lidé s psychickým onemocněním mají obrovské společenské stigma. Protože trpí něčím neznámým, ostatní se na ně často dívají s nepochopením nebo dokonce skrz prsty. Filipínský grafik Eisen Bernardo, který žije a tvoří ve vietnamském Hanoji, si je tohoto problému vědom.

Zdroj: Shutterstock.com Proto se rozhodl, že vytvoří sérii několika obrazů, na kterých bude veřejnosti pomocí obyčejných kancelářských sponek demonstrovat, jak vypadají jednotlivá psychická onemocnění.

Kancelářská sponka překonává propast v porozumění mezi lidmi

Eisen Bernardo na jednotlivých obrazech s využitím kancelářských sponek ukazuje depresi, bipolární poruchu, obsesi nebo poruchu příjmu potravy. Když se na jeho umělecká díla zadíváte, okamžitě pochopíte podstatu znázorněných psychických onemocnění.

Je naprosto neuvěřitelné, jak něco jednoduchého, jako je kancelářská sponka, dokáže překonat propast ve vzájemném porozumění mezi lidmi. Eisen Bernardo má dokonce kancelářskou sponku vytetovanou na svém těle. I když je to jenom nepatrný kus kovu, podle Bernarda dokáže udržet všechny věci pohromadě a je pro něj také jakýmsi vykřičníkem, aby se dal „do kupy“.

„Kancelářská sponka je pro mě neuvěřitelně jednoduchým, ale velmi důležitým předmětem. Považuji ji také za symbol života, protože má svůj začátek a konec. Navíc obsahuje určitý směr pohybu, který znázorňuje, jakým způsobem lidé žijí svůj život,“ vysvětluje filipínský grafik.

V následující fotogalerii můžete zhlédnout celkem osm psychických onemocnění, které Eisen Bernardo znázornil pomocí kancelářských sponek. Pochopili jste jejich podstatu?

Galerie Psychická onemocnění znázorněná pomocí kancelářských sponek Psychická onemocnění znázorněná pomocí kancelářských sponek Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 26. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah