Smutný osud Káči z Hrátek s čertem: S dítětem chtěla skočit z okna

Smutný osud Káči z Hrátek s čertem: S dítětem chtěla skočit z okna Zdroj: Hrátky s čertem (1956)

Každý rok se v televizi těšíme na reprízu pohádky Hrátky s čertem. V ní si mimo Josefa Beka, Aleny Vránové, Františka Filipovského a dalších skvělých herců zahrála i Eva Klepáčová. Ta ztvárnila veselou a ráznou Káču. Je skoro s podivem, že tato herečka, z které v pohádce sršela energie na všechny strany, v pozdějším životě příliš šťastná nebyla.

Zpočátku se však zdálo, že i její život bude pohádka. Eva Klepáčová se narodila v roce 1933 do umělecké rodiny. Její tatínek byl člen baletního souboru Národního divadla a maminka tanečnicí a ochotnicí v divadle. Už od dětství tak měla poměrně jasno, jakým směrem se bude její kariéra ubírat. Začala dělat balet, hrát v ochotnickém divadle a stala se i členkou Dismanova rozhlasového dětského souboru. Vystudovala gymnázium a po maturitě se rozhodovala mezi baletem a herectvím - zvolila herectví.

To začala studovat na DAMU, kde byli jejími profesory například Vlasta Fabiánová, Radovan Lukavský nebo Vítězslav Vejažka. Po studiích získala angažmá v Liberci a poté se usadila v Realistickém divadle Zdeňka Nejedlého na Smíchově. Diváci si ji zamilovali pro její temperament a charakteristický hlas. Byla dokonce i jednou z prvních hlasatelek České televize a uplatnila se i v dabingu. Věděli jste, že jejím hlasem k nám promlouvá Nastěnka z legendárního Mrazíka?

Eva Klepáčová měla skvěle nastartovanou kariéru Zdroj: www.csfd.cz

Když si pak v roce 1958 brala za muže Josefa Zímu, kterého známe z pohádky Princezna se zlatou hvězdou, zdálo se, že bude žít doslova pohádkový život. V tehdejším „showbusinessu“ byli párem snů a jejich dům byl neustále v obležení fanynek. Jako jedněm z mála „nepolitiků“ jim bylo dokonce přiděleno tajné telefonní číslo. Už brzy se však jejich životy měly navždy změnit.

TIP: Josef Zíma si zahrál postavu prince Radovana. Chcete vědět, co se dělo v zákulisí pohádky? Přečtěte si náš článek.

Josef Zíma se vracel z vojenského cvičení a usnul za volantem. Automobil narazil do stromu a těžce zranil jeho a zpěvačku Juditu Čeřovskou. Režisér Jiří Jingwirth při nehodě zemřel. Josef Zíma byl odsouzen k tříleté podmínce, zákazu řízení a uhrazení škod a léčebných výdajů. Nehoda se na duši jeho manželky Evy těžce podepsala. Měla pocit, že již nic nemá smysl a že touto tragédií končí jejich šťastný život. Dostala se dokonce do takového stavu, že vyskočila z okna vinohradského bytu – její dceru Zuzanu jí na poslední chvíli vytrhla její maminka. Eva pokus o sebevraždu přežila, protože pod okny bylo elektrické vedení pro tramvaje. I přesto utrpěla velmi vážná zranění, která jí však v pozdější době způsobovaly nemalé komplikace. Její psychické problémy přetrvávaly a lékaři jí diagnostikovali maniodepresivní psychózu. Další ránou pro ni bylo několik zákazů činnosti kvůli jejím politickým názorům po roce 1968.

S Josefem Zímou strávila celý život. Zdroj: ČTK

S postupujícími léky se Evin stav bohužel zhoršoval. Začaly se projevovat nesnesitelné bolesti, způsobené zraněními, které si přivodila během sebevražedného skoku z okna. Její manžel Josef se musel začít starat o celou domácnost a přitom se obětavě starat o svou ženu. Když si sám procházel zdravotními problémy a musel být v nemocnici, jeho žena sbírala poslední zbytky sil a každý den ho s bolestmi navštěvovala. Po návratu z nemocnice jim však mnoho společného času nezbylo. Eva Klepáčová zemřela v noci 19. června 2012.

TIP: Myslíte si, že znáte dobře české pohádky? Udělejte si náš kvíz.

Autor:
Publikováno: 6. 12. 2018 13:12 Nahlásit obsah