Světový humanitární den připadá na 19. srpna. Připomíná tragédii z roku 2003 a zvyšuje povědomí o práci humanitárních pracovníků

Světový humanitární den připadá na 19. srpna. Připomíná tragédii z roku 2003 a zvyšuje povědomí o práci humanitárních pracovníků Zdroj: Shutterstock.com

Světový humanitární den se po celém světě každoročně slaví 19. srpna. A to jako připomínka bombardování hotelu Canal v iráckém Bagdádu 19. srpna 2003, při kterém zahynul zástupce generálního tajemníka OSN a dvě desítky humanitárních pracovníků. Světový humanitární den nevzpomíná pouze na tuto tragédii, má mnohem hlubší význam.

Světový humanitární den si připomínáme od roku 2008

Světový humanitární den nebo chcete-li Světový den humanitárních pracovníků vyhlásilo Valné shromáždění OSN v roce 2008. Tento den připomíná pumový útok na sídlo OSN v bagdádském hotelu Canal 19. srpna 2003, při kterém bylo zabito 22 lidí. A to nejen humanitární pracovníci, ale i šéf mise OSN v Iráku a vysoký komisař OSN pro lidská práva Segio Vieira de Mello.

19. srpen však není pouze připomínkou této tragické události. Upozorňuje veřejnost na naléhavé humanitární potřeby. Zvyšuje obecné povědomí veřejnosti o humanitární práci a zdůrazňuje, jak je mezinárodní spolupráce důležitá k tomu, aby se pokryly ty nejnaléhavější humanitární potřeby. Ať už jde například o humanitární pomoc pro válkou poničenou Sýrii, nebo pro Jemen, který po ozbrojeném konfliktu prochází hladomorem.

Zdroj: Shutterstock.com Důraz na úsilí a odvahu humanitárních pracovníků

Světový humanitární den také vyzdvihuje úsilí, odvahu, zápal a profesionalitu humanitárních pracovníků, kteří pomáhají druhým. Jejich práce je velmi náročná i nebezpečná, někteří z nich za ni bohužel zaplatili vlastním životem. 

Od konce světové války naše planeta zaznamenává rekordní počet uprchlíků a migrantů, lidé přitom čelí nejen ozbrojeným konfliktům, ale i přírodním živlům. V těchto případech dělají humanitární pracovníci opravdu záslužnou práci. 19. srpen je tak výbornou příležitostí poděkovat za činnost organizacím UNICEF, WHO, UNHCR, WFP i všem českým, zahraničním a mezinárodním humanitárním agenturám a jejich pracovníkům (například nadaci ADRA).

Financovat humanitární sektor mohou státy i soukromí dárci

Co je další podstatou světového humanitárního dne? Poukázat na to, že financovat humanitární sektor mohou nejen vlády vyspělých zemí, které patří k nejvýznamnějším dárcům. Velmi důležitou roli hrají i soukromí dárci a jejich solidarita. Právě díky nim pak mohou humanitární pracovní realizovat humanitární pomoc přímo v terénu.

Autor:
Publikováno: 19. 8. 2020 13:53 Nahlásit obsah