7 známých společností, které překvapivě spolupracovaly s nacisty!

7 známých společností, které překvapivě spolupracovaly s nacisty! Zdroj: dailymail.co.uk

Věděli jste, že jsou na trhu stále některé velmi známé firmy, které v době 2. světové války spolupracovaly s nacisty? Bohužel v těchto letech to jinak nešlo a naštěstí pro všechny zúčastněné se tyto firmy za svou aktivitu omluvily jak slovně, tak i finančně.

Nebudeme se tedy zaobírat tím, proč se tyto firmy zapojily k činnosti nacistické skupiny, jistě k tomu měly své důvody. Dnes se však spíše podíváme na to, jaké firmy to jsou a jakou roli ve druhé světové válce zastávaly. 

Kodak

Během druhé světové války zaměstnávala německá pobočka společnosti Kodak několik vězňů z koncentračních táborů. Mimo jiné několik jejich dalších evropských poboček velmi úzce obchodovalo s nacistickou vládou.

Hugo Boss

Ve třicátých letech začal Hugo Boss vyrábět nacistické uniformy. Důvod byl jednoduchý – samotný Higo Boss se připojil k nacistické straně a právě proto také dostal smlouvu na výrobu uniforem, což bylo jen osm let poté, co svou firmu založil.

Výroba šla natolik dobře, že Hugo Boss musel přivést další vězně z Polska a Francie, aby splnil všechny své objednávky včas.

Zdroj: 9gag.com

Volkswagen

Ferdinand Porsche se setkal s Hitlerem v roce 1934, kde diskutovali o tom, jak by jejich nové tzv. lidové auto mělo vypadat. A právě Hitler byl ten, který schválil návrh na nestárnoucího New Beetla, jinak známého jako Brouka, který ovšem nebyl určen jen nacistům ale i normálním lidem.

Během druhé světové války čtyři z pěti pracovníků v této společnosti byli židovští vězni a bylo potvrzeno, že Ferdinand Porsche byl dokonce přímo napojen na Heinricha Himmlera, což byl jeden z vůdců SS, který mu obstarával vězně z Osvětimi.

Siemens

Společnost Siemens se přímo podílela na stavbě plynových komor, přičemž vězni, kteří je stavěli, zde později byli i zabiti. V roce 2001 se dokonce tato společnost snažila prosadit slovo „Zyklon“ (německy Cyklon, během holokaustu se používal jedovatý plyn s názvem Cyklon B) jako pojmenování pro jejich novou řadu výrobků. Docela necitlivé, že? O týden později pochopitelně společnost tuto žádost stáhla z důvodu, že nikdy neměli v plánu jakkoliv spojovat jejich výrobky s plynem, který se během holokaustu používal.

IBM

Tato společnost na zakázku postavila pro nacisty stroje, které využívali ke sledování téměř všeho.

Zdroj: dailymail.co.uk

Coca-cola, konkrétně Fanta

Coca-cola ve druhé světové válce stála na obou stranách – z jedné strany podporovala americké jednotky a ze strany druhé vyráběla nápoje pro nacisty. Poté, co v roce 1941 německé pobočce došly sirupy na výrobu nápojů, byli nuceni vymyslet nový nápoj, který byl určen jen pro nacisty – nápoj s ovocnou příchutí, tzv. Fanta.

Ford

Henry Ford byl Hitlerovým nejslavnějším zahraničním podporovatelem. Na svých 75. narozeninách získal Ford v roce 1938 nacistickou medaili. A právě jako jeden z hlavních podporovatelů začal vyrábět vozy pro nacisty i jejich spojence.

Autor:
Publikováno: 11. 10. 2017 10:09 Nahlásit obsah