Členky ukrajinské skupiny Femen bojují nahým poprsím

Členky ukrajinské skupiny Femen bojují nahým poprsím

Femen je ukrajinská feministická protestní skupina fungující od roku 2008. Proslavila se hlavně prostřednictvím protestů „nahoře bez“, zejména proti sexuální turistice, náboženským institucím, mezinárodním sňatkovým agenturám, sexismu a dalším tématům národního i světového charakteru. Říkají o sobě, že snaží bojovat hlavně pomocí svým ženských zbraní. Ať už na veřejnost působí vulgárně, baví ji nebo pobuřují, každopádně je o nich slyšet.

Skupina uvádí, že jejich hlavním cílem je pozvednout roli mladých žen na Ukrajině a vytvořit jejich zemi image státu, který dává prostor ženám a neomezuje je v možnostech. Na rok 2017 plánuje dnes asi 300 aktivistek, které jsou většinou studentkami vysokých škol, ženskou revoluci. V dubnu 2010 se skupina transformovala na politickou stranu s cílem získat křesla v ukrajinském parlamentu – žel bohu, nezdařilo se.

 

První bez podprsenky

Samotné hnutí bylo založeno v roce 2008 jistou Annou Hustolovou (narozenou v roce 1984, ač ostatní členky jsou mladší). „Založila jsem Femen neboť na Ukrajině nejsou téměř žádné aktivistky ženského pohlaví; Ukrajina je mužsky orientovaná a ženy jsou odsouzeny k pasivní roli v ní.“ První protesty probíhaly ještě ve spodním prádle, což ovšem zvrátila v roce 2009 Oksana Shachko, když v Kyjevě odhalila svá ňadra na obdiv. Od té doby členky Femen téměř vždy s odhaleným hrudníkem a již se ní hovoří jako o eroticky orientované skupině.

Zavrženy vlastní rodinou?

Některé členky svým kontroverzním chováním proti sobě poštvaly vlastní rodiny. Není se také čemu divit – videa a fotografie jejich nahých těl jsou  v médiích velmi oblíbené, ovšem je pochopitelné, že rodiče a další rodinní příslušníci z toho zřejmě nebudou moc nadšeni. Facebook zrušil jejich stránku z důvodů obvinění, že fotografie a videa zveřejněné na jejich profilu jsou pornografické. Na sociální sítě se aktivistky snažily nahrát velmi kontroverzní fotografie s motorovou pilou nastavenou přímo u hlavy prezidenta Vladimíra Putina a Kirila II. Moskevského, který je  známý jako patriarcha potřísněný krví. Fotografie byly nakonec zveřejněny v novinovém plátku Les Nouvelles Calédoniennes.

Proti prostituci

Asi nejvýznamnějším protestem skupiny je ten z EURA 2012, když ukrajinský parlament legalizoval po čas šampionátu prostituci. O té doby je výrazným bodem jejich protestního programu boj proti sexuální turistice a prostituci. Na letních olympijských hrách vyjádřily nepřízeň krvavým islámských režimům, když si členky oblékly mužské oblečení s nápisem „No Sharia“. Do konfrontace se dostaly také s papežem Benediktem XVI.  Z poslední doby je nevýznamnější podpora skupiny  Pussy Riot.

Kozáci jejich kozy rádi nemají

Ve čtvrtek členové konzervativní organizace Věrní kozáci napadli kyjevské sídlo skupiny a pobili  dřevěnými deskami vchod do jejich kanceláře s nápisem: Babě krok vyměřím jen od plotny ke dveřím. Aktivistky celý incident velmi rozohnil a nakonec dokonce musely sídlo opustit oknem. Kozáci se proti Femen vyhradili již několikrát – jsou zastánci tradičních hodnot a jejich výpady považují za protikřesťanské a posměšné. Femen si dozajista celé napadení nenechá líbit a spousta fanoušků už se jistě nemůže dočkat, až budou znovu zdobit ulice nahoře bez.

Autor:
Publikováno: 9. 9. 2012 15:01 Nahlásit obsah