John Lennon by dnes oslavil 78. narozeniny. Co jste o něm nevěděli?

John Lennon by dnes oslavil 78. narozeniny. Co jste o něm nevěděli?

9. října 1940 se v britském Liverpoolu narodil John Lennon. Člen The Beatles byl nejenom geniální skladatel a muzikant, ale i nadaný malíř, spisovatel a bojovník za mír. Co vše jste ale nevěděli o jedné z nejvýznamnějších osobností světové populární hudby?

John Lennon je známou osobností, jehož odkaz přežívá i téměř 40 let od jeho smrti. Všichni známe alespoň nějakou písničku od Beatles a vybavíme si jeho ženu Yoko Ono. Jeho život byl plný hudby, žen, alkoholu a drog. My si dnes posvítíme na informace, které o něm nejsou tak známé a díky kterým se o tomto skvělém umělci dozvíte něco nového.

Štval ho vlastní hlas

John se svým kolegům z branže několikrát svěřil, že ho zvuk vlastního hlasu rozčiluje. Ať už se jednalo o nahrávky během éry Beatles nebo jeho sólové kariéry, vždy žádal producenty, aby jeho hlas „vyretušovali“. Dokonce prý řekl, že není spokojen ani s jednou nahrávkou Beatles, a nejraději by je všechny předělal.

Byl hrozný řidič

Lennon si řidičský průkaz udělal až v roce 1965, kdy mu bylo 25 let. Byl z Beatles poslední, což bylo vlastně dobře, protože nebyl příliš dobrým řidičem. V roce 1969 se s Yoko Ono a dětmi vyboural ve svém Aston Martinu a vykoledoval si 17 stehů. Od té doby se raději řízení vzdal úplně a na všech cestách ho tak doprovázel osobní šofér.

Téměř umlátil člověka

Ačkoliv byl znám jako pacifista a bojovník za mír, obzvláště v jeho mladých letech mu občas ruply nervy. Když byl na oslavě Paula McCartneyho v roce 1963, začal ho popichovat kamarád DJ Bob Wooler. Z žertu ho obvinil, že má homosexuální vztah s manažerem Beatles – Brianem Epsteinem. Protože na zpěváka neustále dorážel, Lennon ztratil nervy a svého kamaráda neskutečně „zmydlil“. Později sám přiznal, že kdyby mu dal ještě nějakou ránu navíc, asi by ho zabil. Wooler si z incidentu odnesl vážná zranění, ale přežil.

Má společnou fotku se svým vrahem

Johna Lennona zastřelil 8. prosince 1980 duševně narušený Mark David Chapman. Pouhé 4 hodiny předtím ale Chapman na Lennona čekal před hotelem, kde Lennon bydlel, a nechal si od něj podepsat desku. Po podpisu desky se ho Lennon zeptal: „Bude to všechno?“ a vrah odpověděl: „Ano, pane Lennon.“ Tento moment byl zachycen a na své poslední fotografii je tak Lennon vidět s člověkem, který ho připravil o život.

A několik rychlých zajímavostí na závěr:

  • První hudební nástroj, na který se naučil hrát, byla harmonika.
  • Jeho matka zemřela, když bylo Johnovi 17 let. Srazilo ji auto, které řídil opilý policista.
  • Na jeho 35. narozeniny se narodil syn Sean, kterého má s Yoko Ono. Jeho kmotrem je Elton John.
  • Když vydal v roce 1964 svou první knihu (In His Own Write), stala se doslova přes noc bestsellerem.
  • Byl zatčen za držení hašiše, za což dostal pokutu 150 liber.
  • Ke své ženě Yoko tak vzhlížel, že se dokonce nechal přejmenovat. Jeho celé jméno zní John Winston Ono Lennon.
  • Je po něm pojmenováno liverpoolské letiště.
Autor:
Publikováno: 9. 10. 2018 12:25 Nahlásit obsah
Loading...