Kristina Colloredo Mansfeld: hraběnka, bývalá modelka a milovnice koní

Kristina Colloredo Mansfeld: hraběnka, bývalá modelka a milovnice koní

O Kristině Colloredo Mansfeld jste již možná slyšeli v souvislosti s navrácením zámku Opočno, který byl její rodině spolu s dalším majetkem zkonfiskován v roce 1942. Milá, inteligentní a přesto skromná Kristina si získala srdce obyvatel orlické oblasti a ti jí velmi přejí, aby získala svůj majetek zpět.

Česko-rakouský rod Colloredo-Mansfeldů má své kořeny v Itálii. Do Čech se dostali v období třicetileté války, které se účastnili na straně císařských vojsk. Známým se stal maršál Rudolf Colloredo, který úspěšně obhájil Prahu před Švédy a poté se usadil v Čechách. Jeho bratři potom získali po konfiskaci od rodiny Trčků panství Opočno, nacházející se ve východních Čechách. František Colloredo potom sňatkem s Marií Isabelou Mansfeldovou vyženil panství Dobříš a Obořiště. Rod se od této doby začal psát jako Colloredo-Mansfeldové.

V období mezi oběma světovými válkami podepsal Josef Colloredo Mansfeld, otec Kristiny, prohlášení, kde deklaroval příslušnost k českému národu. Nacisté jeho rodinu prohlásili za nepřátele něměcké říše a jejich majetek byl zabaven. Po válce byl jejich majetek zabavený Němci odebrán znovu, tentokrát na základě Benešových dekretů za údajnou spolupráci s Němci. Po vypuknutí komunismu se rodina odstěhovala do Innsbrucku.

Když třináctileté Kristině zemřela matka, staral se o ni otec, který ji později provdal za bohatého prince. Po čtyřech letech manželství se však rozvedla, stejně jako ještě dvakrát za celý život.

Protože ji po prvním rozvodu otec odmítl podporovat, živila se porůznu. Sama o sobě říká, že je rebelka, stejně jako babička Berta, která se zamilovala do černocha a dokonce s ním otěhotněla. Kristina Colloredo Mansfeld pracovala jako kaskadérka, modelka, je také vystudovanou malířkou. Plynně hovoří pěti jazyky, přestože jí čeština občas činí problémy. Nerada se nechává oslovovat hraběnkou a vždy argumentuje tím, že šlechtické tituly byly zrušeny. Nepotrpí si na značkovou módu a drahé šperky, přesto se dokáže oblékat s nadhledem a vkusem.

Dnes třiasedmdesátiletá Kristina Colloredo Mansfeld žije střídavě v Kanadě, Rakousku, Řecku a Čechách. Jak sama říká, svůj domov má tam, kde má své věci a psa.

V roce 2000 byly Kristině a její rodině vráceny lesy, rozsáhlé hospodářství a zámek Dobříš. Na pár let jí byl vrácen i zámek Opočno, než jej Národní památkový ústav dostal zase zpět. Obyvatelé Opočna by však rádi viděli zpátky jako majitelku právě Kristinu Colloredo Mansfeld.

Foto: www.fotopatracka.cz, www.rada-severovychod.cz, kba-grafitec.cz

Autor:
Publikováno: 5. 6. 2013 00:00 Nahlásit obsah