Holandsko jako země mlýnů, ale i vstřícnosti a poklidu.

Holandsko jako země mlýnů, ale i vstřícnosti a poklidu.

Každý snad jednou zatoužil žít ve světe, kde nemusí zamykat dveře od domu, může nechat svého psa toulat beze strachu a soused mu s úsměvem daruje ovoce ze svého stromu na koláč. Ono takové kouzelné místo skutečně existuje. Holandsko pěstuje nádherné tulipány, ovšem mnohem krásnější má duši.

Málokdy se stane, že se dostanete do země, kterou když poznáte napadne Vás zanechat doma všechno tak jak je, koupit si tu místo k žití a unášet se atmosférou, která je tolik čistá. Nizozemí mě přesně takto očarovalo a  rozumně si nedokážu vysvětlit jak je to vůbec možné. Doporučuji ho ale rozhodně všem. Pokud Vás nebaví věčně nabručená česká povaha, sbalte si pár švestek, především teplou šálu ať neprofouknete a vyrazte sem.  

Na kraji vesnice. Všude okolo nic jiného, než sady ve kterých se prohýbají větve pod tíhou ovoce a slunce vidíte skutečně celý den. Za jaký kopeček by se tu taky mohlo schovat? Rána jsou tu neskutečně energická. Vzduch ovoněný mořem Vás vytáhne z pod peřin i kdyby se Vám nechtělo. Na procházku se lze vydat kam jen Vás nohy ponesou. Ulice upravené, poštovní schránky nablískané a oknem uvidíte sousedům až na talíř. Jedna z věcí, která je tu tolik odlišná od nás.

Čech by se nejraději zabarikádoval a oplotil deset metrů vysoko. Holanďan si udělá okno veliké od střechy až po zem, bez záclony, bez žaluzií, jen s krásnou květinou na parapetu. K tomu Vám ještě na svém chodníku nabídne domácí výrobek přímo ze své zahrady nebo kuchyně. Rozhodně zde nestojí  stráž, která by hlídala kasičku a smlouvala s Vámi o ceně. Na cedulce máte jasně napsánou cenu popřípadě  množství. Přece Vám svědomí nedá a neokradete milého člověka, který Vám při nedělní procházce nabízí vlastní ovoce, marmeládu nebo květiny, když je všude jinak stejně zavřeno. Ano, správně. V neděli toho jinak moc nepokoupíte i obchody musí odpočívat. Tak si můžete atmosféru vychutnat naplno. 

Ikdyž Vás tu nikdo nebude znát, každý na koho se jen usměje Vás s radostí pozdraví a ještě popřeje pěkný den. Drobnými uličkami okolo krásných kostelů a zahrad můžete dojít až k samotnému moři. Rozhodně nečekejte odpakami poseté pobřeží, když je přístup naprosto veřejný. Právě naopak. Vykročíte po schůdkách, pozdrávíte postarší pár, který si po obědě vyšel na poetickou procházku a můžete se posadit na lavičku s výhledem na otevřený prostor.

Vytáhnete z tašky například svou oblíbenou knihu a pokud nepříjde nečekaná přeháňka, jak se tu občas stává, přeruší Vás až zapadající slunce. Mezi další nezaměnitelné krásy Nizozemí patří mraky. Jsou doslova jako malované. Mnohy si říkám, zda se mi to jen nezdá a neocitla jsem se náhodou v nějakém animovaném filmu. 

Zachumláte se do teplé bundy, jelikož teplota tu spadne velice rychle a vydáte se na cestu zpátky. Rozhodě nazbloudíte. Tam byl sad s jablky hned vedle zase prodávali jahody a za dalším rohem už je moje ulice. Rychle pod peřinu, z vlasů cítit mořský vánek a do vázy postavit natrhané květiny. 

Zda jen tam ještě zítra bude na prodej ta velká mísa ostružin, mám obrovskou chuť na koláč. 

Publikováno: 7. 10. 2012 21:54 Nahlásit obsah