Rakousko: Za burácejícím vodopádem

Rakousko: Za burácejícím vodopádem

Ozdobou stejnojmenné vesničky ležící v rakouském národním parku Vysoké Taury se stal Krimmelský vodopád, který se střemhlav vrhá do údolí z výšky 380 metrů, díky níž se řadí mezi jedny z nejvyšších vodopádů v Evropě. Majestátní vodopád zahalený jemnou tříští, která na návštěvníkovi nenechá nit suchou, láká nezapomenutelnými výhledy do okolní kopcovité krajiny.

Burácející vodopád je slyšet již z dálky. Kaskády vodního tělesa nedovolují vodopád spatřit v celé jeho délce, neboť je jimi rozdělen do tří úseků, které si zaslouží samostatné objevování. Zavede nás k nim trasa s názvem Wasserfallweg, která začíná u pokladny a v pozvolných serpentinách vlnících se kolem vodních přepadů stoupá až k poslednímu úseku. Trasa provázející smíšeným lesem zpříjemňuje návštěvníkům výstup spoustou fotogenických vyhlídek. 

Nevelké městečko nesoucí stejné jméno, poblíž něhož najdeme i bezkonkurenčně nejvyšší vodopád Rakouska a druhý nejvyšší v Evropě, se nachází v alpském údolí Krimmler Achental. Z nadmořské výšky 3 662 metrů na něj shlíží čtvrtá nevyšší hora rakouských Alp, Grossvenediger. Samotnou hlavní atrakci tvoří říčka Krimmler Ache, která se valí dolů úzkou průrvou mezi skalami a vytváří jedinečný “třípatrový” klenot, který patří k významných přírodním památkám zdejší krajiny. 

Horská říčka Krimmler Ache pramení na okraji údolí a poklidným tempem protéká asi dvacetikilometrovým úsekem, než se s ohlušujícím burácením vrhne po strmých skalních stěnách. Povodí řeky zabírá oblast okolo 100 kilometrů čtverečních, z čehož je celých 12 % pokryto ledovcem. Díky tomu se říčka v letních měsících proměňuje v mocné vodní těleso, jehož průtok je 30 až 40 krát větší než je tomu během zimního období.

Uhrančivý vodopád ročně navštíví na 400 tisíc zvědavců, kteří se po upravené lesní stezce vydávají až na vršek kaskád, aby si mohli vychutnat výhled na okolní zelené pastviny a pole s horskými velikány v pozadí, jejichž nadmořská výška jen málokdy klesne pod 3 000 metrů. Přidejte se k nim v létě i vy! 

 
 
strana 1 / 2
Publikováno: 12. 8. 2016 12:55 Nahlásit obsah
Témata: Cestování Hory Rakousko Krimml Vodopád