Barma: nejpozoruhodnější místo Asie

Barma: nejpozoruhodnější místo Asie Zdroj: VH

V centrální části Myanmaru, jak zní novodobý název země, která se ještě na konci 80. let minulého století jmenovala Barma, se rozkládá pozoruhodná planina. Na ní byly během poměrně krátkého období historického stavebního boomu postaveny více než dvě tisícovky chrámů a pagod.

Co do velikosti a architektonického stylu může barmskému Baganu konkurovat snad jen rozhlehlý Angkor v Kambodži. Narozdíl od majestátního Angkor Watu, který je takřka v neustálém obležení turistů, si uctyhodné chrámy tyčící se do výše až 60 metrů i skupiny menších honosně zdobených staveb mohou cestovatelé prohlédnout v klidu bez přítomnosti davů. Snad nejkrásnější pohled na celou oblast je z koše horkovzdušného balónu, který nám však kvůli nepřízni počasí zůstává zapovězen. Nezoufáme a fotogenický výhled na Baganskou planinu při západu slunce si nenecháváme ujít z pagody Shwesandaw, která je ideální pozorovatelnou.

Zdroj: VH

I přes nedávné zemětřesení, které se odehrálo koncem srpna 2016 a o němž jsme se dozvěděly až během naší cesty po jižní a jihovýchodní Asii, neztratila rozlehlá centrální planina plná chrámů, svatyň a pagod nic ze svého kouzla, ačkoli svérázní Barmánci spoustu oprav pojali po svém a některé stavby prostě jen obalili igelitem zářivé barvy. 

Zdroj: VH

Prohlédnout si všechny chrámy podrobně v takovém množství snad ani není možné. K těm vzdálenějším se celkem pohodlně dostáváme na elektrické motorce, která je vzhledem k často chybějící infrastruktuře ideální dopravní prostředek, při jehož rezervaci není potřeba předkládat řidičský průkaz ani řidičské schopnosti prokazovat jinak. 

Centrální planina je z historického pohledu jednou z najzajímavějších atrakcí Barmy. Na holé písčité pláni se mezi nízkými keři tísní dvě tisícovky chrámů, jež jsou dokladem bohatého dědictví místních obyvatel a jsou připomínkou velkolepé, dnes již zaniklé, civilizace. 

Zdroj: VH

Většina zdejších úchvatných staveb byla vybudována během let 1050 až 1280 v oblasti na  břehu barmského veletoku Iravádí. Počet památek nacházejících se na ploše přibližně 70 čtverečních kilometrů je naprosto ohromující. Stejně tak i jejich architektonický styl, který se v zásadě opakuje a vzniká variace na několik základních témat. Architektura se sice během let měnila,  ale typické architektonické prvky byly obvykle zachovány.

Zdroj: VH

Kromě majestátních chrámů Dhammayangyi a Sulamani, který byl zemětřesením postižen asi nejvíce, a pagody Shwesandaw, odkud si jako většina cestovatelů vychutnáváme pohled na celou planinu v měkkém světle slunce sklánějícího se k obzoru, se rozhodneme navštívit i vzdálenější skupiny chrámů, které svou velikostí sice nemohou konkurovat hlavním baganským pamětihodnostem, jsou však stejně pozoruhodné a zcela osamocené leží stranou zájmu. S pocitem prvních objevitelek se noříme hlouběji do neobydlené písčité planiny a necháváme se znovu a znovu unášet věčnou krásou zdejších staveb. 

Galerie Barma Barma Prohlížet galerii

Publikováno: 14. 12. 2016 12:42 Nahlásit obsah