Dovolená bez úhony? V těchto situacích vás může EU vytáhnout z bryndy

Dovolená bez úhony? V těchto situacích vás může EU vytáhnout z bryndy Zdroj: Shutterstock.com

Léto je v plném proudu a na mnoho z nás ještě čeká letní dovolená u moře, na kterou se celý rok tolik těšíme. Sice jedeme jen na týden, ale náš kufr praská ve švech, jako bychom měly odjet minimálně na měsíc.

S sebou jsme si sbalily samozřejmě nejnutnější oblečení v podobě třiceti triček, šesti kalhot, tří sukní, desatera šatů a nezapomněly jsme ani na pět párů bot, bez kterých se tam prostě neobejdeme. Další velkou část našeho kufru zabírá lékárnička, ve které si vezeme prášky na nevolnost, prášky na bolest hlavy, prášky na spaní, prášky na chřipku, prášky prostě na všechno.

Zdroj: Shutterstock.com Zdá se, že na týdenní dovolenou plnou relaxu jsme perfektně připravené, jenže i přes náš třicetikilový kufr první pomoci mohou nastat situace, na které se připravit ani zabalit nejde. Naštěstí pro nás je v těchto nepředvídatelných situacích na příjmu EU, která zajistí, aby naše dovolená běžela jako po másle a z tragických situací se staly vtipné historky, které budeme vyprávět kamarádkám. Co tedy dělat, když…?

Zrušili vám let

Zrušení či zpoždění letu je bohužel běžná věc, která se děje téměř denně. Je to velmi nepříjemné, ať už na dovolenou letíte anebo se z ní vracíte. Jestliže se vám něco takového stane při cestování s evropskými aerolinkami, zachovejte klidnou hlavu, vždyť na tom můžete i vydělat. Když má totiž váš let zpoždění více než tři hodiny, nebo byl váš let zrušen, či vám aerolinky nedovolily nástup do letadla kvůli přebukovanému letu, máte nárok na finanční odškodnění ve výši od 250 až do 600 euro.

Jestliže se dostanete do podobné situace, navštivte stránku ec.europa.eu/transport, kde vyplníte formulář se žádostí o odškodění. Vše, co k tomuto vyplnění budete potřebovat, je vaše letenka a číslo letu. Tím, že vám s touto nepříjemností bude pomáhat EU, je důležité, aby byl let provozován evropskou aerolinkou, a musí začínat i končit na území Evropské unie.

Volání bez omezení

Ať už vás potkají během dovolené jakékoliv trable a nepříjemnosti, nebo se budete chtít naopak jen podělit s přáteli o zážitky, nemusíte se ani v jednom z případů bát zvednout telefon a své záležitosti si v rámci roamingu vyřídit za úplně stejné tarifní ceny jako doma v ČR. Stejně jako hovory, tak i SMS zprávy jsou zpoplatněny tak, jak jste zvyklé. Takže vás určitě doma účet od telefonní společnosti nevyděsí, ani vám nijak neztenčí peněženku.

Hoří vám ubytování

Další velmi nepříjemná a nebezpečná situace, se kterou se během dovolené nechce potkat nikdo, jenže může nastat opravdu během pár vteřin - třeba když zapomenete před spaním sfouknout vonnou svíčku nebo v alkoholovém opojení špatně típnete cigaretu. Naštěstí díky EU je její řešení rychlé a snadné. Jediné, co k vyřešení celé situace budete potřebovat, je číslo na linku 112, kam můžete bezplatně volat z mobilu i pevné linky ve všech zemích Evropské unie i ve Švýcarsku. Stačí dané číslo vytočit, oznámit, co se u vás děje, kde se nacházíte, a během pár sekund je pomoc na cestě. Jak jednoduché, že?  

Zdroj: Shutterstock.com

Zlomili jste si nohu

Velkým strašákem všech dovolených jsou zlomeniny či nemoci. Dovolená má být časem odpočinku a relaxace, nikdo přeci nechce ležet na hotelovém pokoji v horečkách nebo s bolístkou, kvůli které nemůže vytáhnout paty ven z pokoje. Jenže když už se něco takového stane, vždy je dobré mít pro tyto případy u sebe Evropský průkaz zdravotního pojištění (European Health Insurance Card – EHIC), který vám vydá vaše pojišťovna. Dokládá to o vás, že jste ve své rodné zemi pojištěni. Díky tomuto průkazu budete ošetření ve všech státních nemocnicích v jakémkoli státě EU. Jen počítejte s tím, že v některých zemích zákrok budete muset nejdříve zaplatit ze svého a až poté vám bude tato částka vyplacena.

Ukradli vám doklady

Kapsáři jsou po celém světě a věřte, tam, kde se pohybují milióny turistů, tam jich je nejvíc. Také nespoléhejte na to, že „vám se přece nic takového stát nemůže“. Pokud si vás tito chmatáci vyhlídnou a vy se stanete obětí trestného činu, budete potřebovat pomoc našeho velvyslanectví nebo konzulátu. Jenže co dělat, když se nacházíte někde, kde nemá naše země diplomatické zastoupení? Nezoufejte, vždyť jste občanem Evropské unie, a tím pádem máte právo na pomoc ze strany velvyslanectví či konzulátu jakéhokoli jiného členského státu Unie. Stačí tedy najít ten nejbližší země, která je stejně jako ta naše v EU, a tam vám s vyřízením vašich ztracených věcí pomohou jako svým vlastním státním příslušníkům.

Jak vidíte, být členem EU má spoustu výhod, které dokonce i na dovolené můžete maximálně využívat a nemusíte mít již tedy strach, že by vám něco vaši vysněnou dovolenou pokazilo. Není totiž nad to, když vám záda kryje samotná EU, která vás vytáhne z každé bryndy. Mrkněte na naše video, kde je všechno krásně vysvětlené.

Autor:
Publikováno: 10. 8. 2018 09:42 Nahlásit obsah