Přemýšlíte, co v životě dál? Díky stáži po Evropě pomůžete sobě i potřebným

Přemýšlíte, co v životě dál? Díky stáži po Evropě pomůžete sobě i potřebným Zdroj: Shutterstock.com

Život je nevyzpytatelným místem, kde se i ty sebedokonalejší plány mohou zbortit jako domeček z karet. Znáte to jistě všichni, něco si plánujete dlouhou dobu a najednou je vše jako lusknutím prstu pryč a vy najednou nevíte, co sami se sebou.

A já? Já tu teď stojím v prázdném bytě, po rozchodu, bez peněz, bez plánů... ale s nadějí, že dokážu pro sebe i pro ostatní udělat víc. Už od střední školy jsem chtěla pomáhat lidem a cestovat, jenže osud tomu chtěl nejspíš jinak a místo na vysokou školu, kde bych po jejím vystudování mohla tohle dělat, jsem se dostala na obor, který byl můj záložním plánem, čehož dodnes lituju a nechápu, jak se to všechno mohlo semlít tak rychle.

Říká se ale, že bychom se nikdy neměli svých snů vzdát, a i když se cítím lehce zklamaná životem, hodlám si svůj sen splnit, a to teď a tady. Říká vám něco Evropský sbor solidarity? Že ne? Z toho si nic nedělejte, protože do nedávna jsem ani já o tomhle projektu neměla ani tušení, ale věřte, dalo mi to naději v lepší zítřky.

Zdroj: Shutterstock.com Po všem tom, co se mi stalo, si teď říkám, že to vše mělo smysl a vedlo to právě až sem. Jak sám název tohoto projektu napovídá, jde o pomoc ostatním. Pomáhat tam, kde to má smysl a šířit solidární chování i mezi ostatní. Je to přesně to, co jsem chtěla – můžu pomáhat potřebným, přičemž škála možností je velmi široká: od vzdělávání a zdraví, přes pomoc s poskytováním potravin, stavění přístřeší, pomoc dětem bez rodin či integraci cizinců až třeba po ochranu životního prostředí a prevenci přírodních katastrof. Do toho navíc můžu cestovat skrz na skrz mezi všemi 28 zeměmi EU, včetně Norska, Islandu a Turecka.

Určitě si taky říkáte, stejně jako já předtím, že to musí stát hrozný balík. Přece jenom cesta tam, ubytování, pojištění, a i když toho nesním zrovna na kila, i stravování něco stojí. Nemějte ale obavy, ačkoliv se to zdá jako sen, Evropská komise všem svým dobrovolníkům vše potřebné hradí a k tomu ještě dokonce dostaneme kapesné na ty nejnutnější výdaje.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud máte navíc strach, že by vaše účast musela být minimálně na rok, ani v tomto případě si nemusíte dělat vrásky. Každá pomoc se počítá a tady si tohle moc dobře uvědomují, proto se délka pobytu pohybuje od dvou až do dvanácti měsíců, takže klidně můžete odjet jen na chvíli, vyzkoušet si to a popřípadě prodloužit, když si budete jisti, že i pro vás je tohle to pravé.

Další skvělou věcí na celém tomto projektu je to, že pokud jste skupinka přátel, kteří bez sebe nedají ani ránu, můžete se do něj zapojit všichni a působit zde jako tým a na dobrovolnické činnosti se podílet společně. Na druhou stranu, pokud víte, že v místě, kde bydlíte, by se nějaká podobná pomoc také hodila, můžete z vlastní iniciativy vytvořit tento projekt tam, kde žijete a starat se o to, aby se vaši sousedé měli lépe.

A proč tento projekt vůbec vznikl? Byl spuštěn v roce 2016 a jeho cílem bylo dát od počátku příležitost mladým Evropanům, kteří mají sociální cítění, chtějí pomáhat, cestovat a naučit se jazyky. Tohoto projektu se od spuštění do dnesního dne přihlásilo 787 Čechů. 

Jestli jste na tom tedy podobně jako já anebo jen prostě chcete pomáhat těm méně šťastným a je vám mezi 18-30 lety, přihlaste se na této webové stránce https://europa.eu/youth/solidarity_cs a připojte se k těm 71 000 mladým lidem, kteří sebrali odvahu a změnili život nejenom sobě.

Autor:
Publikováno: 20. 8. 2018 10:34 Nahlásit obsah
Loading...