Rakousko: Divokou soutěskou až ke Klammsee

Rakousko: Divokou soutěskou až ke Klammsee Zdroj: VH

Asi dva kilometry od centra rakouského Kaprunu, vyhlášeného lyžařského střediska, se nachází úzká průrva mezi skalami, jejímiž útrobami se divoce žene mocná říčka. Koryto soutěsky Sigmund Thun Klamm před 14 tisíci lety vymlela voda, která si razila svou cestu z ledovce směrem do údolí.

Dlouho plánovaný výlet ke skalní průrvě nám nezkazí ani nepěkné počasí, které, jak zjistíme posléze, nás bude provázet celými třemi dny našeho pobytu v oblasti Vysokých Taur. K soutěsce lze dorazit pěšky, my však vzhledem k dalším zajímavým zastávkám v okolí, kam povedou naše kroky později, volíme pohodlnější variantu autem. 

Zdroj: VH

Před samotným vstupem do průrvy, jíž se s ohlušujícím burácením valí proud zpěněné řeky Kapruner Ache, není od věci zajít do přilehlého muzea vodních elektráren, díky nemuž si uděláme lepší představu o velikosti a funkčnosti areálu. 

Zdroj: VH

Soutěska byla pro účely turismu zpřístupněna již v roce 1893 a byla pojmenována po salcburském guvernérovi Sigmundu, hraběti z Thunu-Hohensteinu. Postavena byla místním průkopníkem cestovního ruchu v této oblasti, Nikolausem Gassnerem, který kromě dalších staveb v okolí postavil i dřevěný chodníček, který jako by se choulil chvíli k jedné, pak zase k druhé strmé stěně soutěsky. 

Zdroj: VH

strana 1 / 2
Publikováno: 7. 3. 2017 12:25 Nahlásit obsah