Rakousko: Serpentinami až ke Grossglockneru

Rakousko: Serpentinami až ke Grossglockneru

Ikonická silnice s přízviskem geniálního díla rakouského stavitelství se při své délce necelých 50 kilometrů šplhá 36 serpentinami, ve kterých se i otrlejším povahám snadno zatočí hlava, do závratné výšky 2 504 metrů nad mořem. O tom, že se nacházíme ve velké nadmořské výšce, nás hned při první zastávce přesvědčí chladné počasí.

Jako výchozí bod pro spanilou jízdu po horské dálnici nacházející se v přírodním ráji Vysokých Taur, jedné z největších přírodních rezervací v Evropě, volíme město Kaprun, odkud se po několika kilometrech dostáváme k mýtné bráně. Průjezd panoramatem zasněžených vrcholků okolních hor je zpoplatněn částkou 35 eur. Společně s dokladem nám pokladní předá i mapu místa, která se nám pro tento den stane průvodcem. 

S prvními drobnými kapkami deště začínáme mít podezření, že si výhledy, které slibují bilboardy lákající na místní atrakci, tak úplně nebudeme mít šanci užít. Fotogenická silnice kroutící se v zelených svazích jako had se často halí do mraků, a my trpělivě čekáme, kdy zpoza těžkých mračen vykouknou první vrcholky třítisícovek. Úsilí vyčkávání v silném větru a zimě, která mnohdy příslovečně zaléza až pod nehty, se vyplácí a zasněžené pohoří odhaluje přísně střežená tajemství. 

O megalomanské stavbě se poprvé začalo uvažovat po první světové válce, kdy rozpolcená země potřebovala získat novou identitu. Dalším důvodem byl stále sílící turismus a rozvoj automobilového průmyslu. Navíc by tak rozsáhlý projekt pomohl válkou zdecimovanému Rakousku vytvořit na čtyři tisíce pracovních míst a nabídnout práci místnímu obyvatelstvu. Práce začaly v roce 1930 a silnice byla poprvé otevřena v roce 1935. 

Za více než 80 let se však vzhled vysokohorské dálnice podstatně změnil. Je připravena na mnohem větší provoz, stala se dějištěm mnoha závodů, ať už automobilových, cyklistických, či běžeckých, byla modernizována a rozšířena. Uchvátnou scenérii asfaltové křivky si ročně nenechá ujít na 900 tisíc návštěvníků, kteří se v jejích početných zákrutech prohánějí ve více či méně uvěřitelných strojích kvůli prostému požitku z jízdy dopravním prostředkem. 

V zákrutách klikaté cesty však potkáváme kromě milovníků čtyř kol také skupiny motorkářů a cyklistů, kteří se jistě těší kondici supermanů. Vyčerpávající výšlap až k Kaiser-Franz-Josefs-Höhe, kde je zdejší úsek silnice lemován vlaječkami a nezapomenutelnými výhledy na nejvyšší horu Rakouska tyčící se do úctyhodné výšky téměř 3 800 metrů a který je k naší smůle zahalen hutnými mraky, určitě stojí za endorfinový zážitek v podobě sjezdu dolů mezi horskými jezery, zelenajícími se svahy a majestátními vrcholky skalistých hor. 


Galerie Rakousko: Serpentinami až ke Grossglockneru Rakousko: Serpentinami až ke Grossglockneru Prohlížet galerii

Publikováno: 5. 12. 2016 14:21 Nahlásit obsah