Vietnam: Na oslavě čínského nového roku

Vietnam: Na oslavě čínského nového roku

Na oslavy nového roku připadající na únor jsme si ze všech vietnamských metropolí nemohli vybrat lépe. Dokonale čisté, upravené a vyzdobené město s historickou pevností nápadně připomínající čínské Zakázané město se na jednu noc v roce stane dějištěm oslav nejvýznamnějšího svátku v zemi korunovaných komunistickou přehlídkou se samotným strýčkem Ho.

V podvečer nastupujeme do nočního dálkového autobusu v Hanoji. Za dlouhých dvanáct hodin se po únavné cestě připomínající galeje ocitneme o něco jižněji v půvabném Hué. Se zády jako paragraf a celí rozlámaní z autobusových lehátek, které jsou navrženy spíše pro drobné Vietnamce než pro běžné Evropany, opouštíme vozidlo, které toho už jistě dost pamatuje, a vydáváme se vstříc dominantě metropole - pevnosti z 19. století, která za mocnou zdí ukrývá kdysi oslnivě velkolepé Císařské město. 

I když je doprava v celé Asii více než nebezpečná, jako spolehlivý dopravní prostředek volíme obyčejné kolo, které nám cestování po pevnosti a císařském areálu výrazně usnadní. V chaotickém provozu se nám podaří dostat až k velkolepé bráně, kterou vstupujeme do pevnosti. Komplex byl vystavěn na počátku 19. století císařem Giou Longem z dynastie Nguyen jako sídlo, kde byli soustředění císařští úředníci a správci, ale našly by se tu i parky a chrámy. V samotném středu se nacházelo Zakázané purpurové město, které nezapře inspiraci čínským vlivem. Zde se nacházely obytné paláce, pokoje pro císařské lékaře a panovníkovy početné konkubíny. 

Opevněné sídlo panovníka má stejné symetrické rozložení (kolem severojižní osy) jako Zakázané město v Pekingu. Areál byl vystavěn na pečlivě zvoleném místě, aby se zachoval nesmírně důležitý harmonický vztah mezi císařem a jeho poddanými, ale dbát se muselo i na rovnováhu mezi nebem a zemí, a člověkem a přírodou. Panovník měl ve svém uzavřeném sídle veškerý dostupný luxus, aby se mohl oddávat světským radovánkám a zároveň uspokojil i svou mysl. V palácích se nacházela knihovna i divadlo. 

Dnes však můžeme na původní vznešený vzhled města jen vzpomínat. Již v 50. letech 20 století začal komplex výrazně chátrat a k jeho úpadku přispělo i to, že se přes něj přehnali vojáci během Novoroční ofenzivy v roce 1968. Největší rána byla městu uštědřena během americko-vietnamského konfliktu v roce 1975. Mezi parčíky a záhony se z původního počtu 148 budov zachovalo jen žalostných 20 staveb.

Už během dne vrcholí přípravy oslav nejvýznamnějšího svátku celého roku. Vietnamci ve všech částech země se chystají na novoroční párty v komunistickém stylu. Na velkém pódiu u vstupní brány pevnosti se odehrává přehlídka pečlivě nacvičených představení, během které se zde vystřídají početné skupiny tanečníků, zpěváků a nakonec dorazí i milovaný Ho Či Min, kterého celý národ nenazve jinak než familiérně strýček Ho. Show vrcholí baletem milenecké dvojice oblečené v montérkách tančící na rytmy budovatelských písní. Přesně o půlnoci se z reproduktorů začne šířit song “Happy New Year” od Abby a potemnělá obloha se zalije ohňostrojem všech barev. Tak zkrátka oslavuje věčně usměvavý národ.  

strana 1 / 2
Publikováno: 2. 12. 2016 10:45 Nahlásit obsah