Víte, co je to mezinárodní řidičský průkaz a jestli jej můžete využít i u nás v ČR?

Víte, co je to mezinárodní řidičský průkaz a jestli jej můžete využít i u nás v ČR? Zdroj: pixabay.com

Jen málokterý řidič ví, co vlastně vůbec mezinárodní řidičský průkaz je, kde jej může využít a zda platí i u nás v České republice. Vysvětlení je jednoduché, pokud jezdíte po zemích Evropské unie, bohatě si vystačíte s tím řidičským průkazem, který máte u sebe. Jenže pokud chcete vycestovat jinam, tam už vám stačit nebude.

Mezinárodní řidičský průkaz se vám bude hodit zejména v zemích, které jsou mimo Evropskou unii, jako je například Amerika, Austrálie nebo Asie. V dalším kroku byste si měli určit, zda jej chcete nechat vystavit na jeden nebo na tři roky. Každá cílová země požaduje jiný typ, a proto si nejdříve před vyřizováním musíte zjistit, co bude potřeba. Pokud si nebudete však jisti, na úřadě vám jistě rádi poradí anebo potřebné informace naleznete na stránkách Ministerstva zahraničí.

Tento řidičský průkaz vám vyřídí na každém městském úřadě a s sebou budete potřebovat svůj vlastní platný řidičský a občanský průkaz a fotku o rozměrech 35x45mm. Následně vyplníte formulář, který je i ke stažení na internetu, zaplatíte padesát korun a jen vyčkáte, než vám jej úřednice vystaví.

Zdroj: pixabay.com A teď k docela zásadní otázce, která se běžně objevuje v testech v autoškole – myslíte si, že můžeme mezinárodní řidičský průkaz používat i na českých silnicích? Většina lidí na takto jednoduchou otázku odpověděla špatně, ale musíme uznat, že je to trochu chyták.

Po přečtení názvu to zní sice logicky, že mezinárodní řidičák je přeci platný i tady u nás, ale jak již z výše napsaného víte, využívá se v zemích, které jsou mimo území Evropské unie, tudíž u nás, i v jiných zemích EU, není vůbec potřeba a je vám naprosto k ničemu.

Autor:
Publikováno: 7. 10. 2018 14:20 Nahlásit obsah