Tragický osud dívenky z Osvětimi otřásl internetem. To, co jí dozorkyně prováděly, nemělo obdoby

Tragický osud dívenky z Osvětimi otřásl internetem. To, co jí dozorkyně prováděly, nemělo obdoby Zdroj: Shutterstock

Když se řekne Osvětim, okamžitě se každému vybaví koncentrační tábor, ve kterém se děly doslova hrůznosti. V tomto koncentračním a vyhlazovacím táboře zemřelo více než milion lidí především židovské rasy. Bohužel zde umíraly také děti a jedním z nich byla Czesława Kwoka. Proč bude tento článek právě o této dívence?

Když se Czesława dostala do koncentračního tábora, bylo jí 14 let. Do Osvětimi přišla i se svou maminkou Katarzynou v prosince v roce 1942 a příběh této katolické holčičky je velmi dobře známý. Není to však proto, že by její příběh měl šťastný konec, ale proto, že zde zemřela velmi krutým a brutálním způsobem.

Czesława s maminkou byly velmi silně věřící, což vedlo k tomu, že dozorkyně malou dívenku neustále mlátily do obličeje a mučily ihned od první chvíle. Dalším jménem v tomto děsivém příběhu je Wilhelm Brasse, který celý příběh o Czesławě vyprávěl, a jen kvůli tomuto muži se o dívce veřejnost dověděla. Wilhelm v Osvětimi pracoval jako fotograf a byl také polským vězněm, jehož fotky se následně vystavovaly v Muzeu osvětimského koncentračního tábora.

Podle jeho slov na tom v Osvětimi nebyl nikdo dobře, avšak Czesława si zde procházela doslova peklem. Maminka zemřela chvíli poté, co do tábora přišly, na vše musela být tedy sama a snášet každodenní mučení a bití holí do obličeje. "Byla tak mladá a úplně vyděšená. Ta holčička nechápala, proč tam je a nerozuměla, co jí říkali. Takže ta žena Kapo (dozorkyně) vzala hůl a začala ji mlátit do obličeje. Ta Němka si na ní jen vylila zlost. Taková krásná malá holčička, tak nevinná. Plakala, ale nic nezmohla," řekl Wilhelm.

Příběh holčičky, který by pravděpodobně pod náporem všech zmařených životů, které v Osvětimi uhasly, byl zapomenut, znovu ožívá díky brazilské umělkyni Marianě Armal, která původní černobílou fotografií, kterou zachytil Wilhelm, obarvila a znovu jej vystavila v muzeu.

Dívenka zemřela v Osvětimi dne 12. března 1943 a podle všech dostupných informací jí byla píchnuta injekce jedovatého fenolu přímo do srdce.

Autor:
Publikováno: 27. 12. 2021 17:59 Nahlásit obsah