Jak se snadno a rychle zbavit vodního kamene? Poradíme vám

Jak se snadno a rychle zbavit vodního kamene? Poradíme vám Zdroj: Shutterstock.com

Vodní kámen je úhlavním nepřítelem všech hospodyněk. Tvoří se na bateriích, umyvadlech, vanách a jiných, samozřejmě špatně dosažitelných, místech.

Pochopitelně, že nám vadí i to, jak dané věci pod nánosem vodního kamene vypadají, ale v první řadě je nepříjemné, že vodní kámen ovlivňuje funkci dané věci. Vodní kámen vzniká usazením vápenaté a hořčíkové soli, která vzniká odpařováním vody, jež tyto soli obsahuje. Takže pokud nás v domácnosti trápí tvrdá voda, pravděpodobnost vzniku vodního kamene je opravdu vysoká.

A jak tedy vyčistit věci, na kterých se vodní kámen drží?

Zdroj: Shutterstock.com

Rychlovarná konvice

Odstranění těchto usazenin je opravdu velmi jednoduché. Naplňte konvici roztokem octa a vody (50:50) a nechte vařit. Poté konvici ještě několikrát vypláchněte čistou vodou, dokud zápach octu nezmizí. Vodní kámen můžete také odstranit kyselinou citrónovou, kterou smícháte opět s vodou a necháte vyvařit. Záleží jen na vás, který způsob vám bude vyhovovat víc.

Kuchyňské nádobí

Pokud už na usazeniny nestačí houbička a obyčejný saponát, připravte si jedlou sodu. Sodu nasypte do velkého hrnce, přidejte trochu vody a nechte zahřát na 60°C. Poté do něj vložte všechno nádobí, které chcete očistit a nechte alespoň 20 minut působit. Po uplynutí doby nádobí ještě omyjte vodou. A bude jako nové!

Zdroj: Shutterstock.com

Koupelna

Ošklivé fleky na bateriích, sprchách či vanách jsou noční můrou. Zkuste tedy smíchat roztok vody a octa. Pokud nesnášíte octový odér, přidejte ještě pár kapek citrónu, který jej zneutralizuje. Směs dejte na místa, která chcete očistit a nechte 10 minut působit. Poté opláchněte čistou vodou a přeleštěte hadříkem.

Toaleta

Správně bychom měli toalety čistit alespoň 2x týdně speciálními přípravky. Pokud je i přesto vaše záchodová mísa zanesená, nalijte do ní roztok kyseliny solné a krátce nehte působit. Poté toaletu pomocí speciálních přípravků a štětky pořádně vydrhněte. Postačí i samotný ocet, který působí i jako dezinfekce.

Zdroj: Shutterstock.com

Pračka

Jestliže víte, že máte doma tvrdou vodu, používejte změkčovače vody. Z vlastní zkušenosti ale vím, že ani ty nejsou stoprocentní. Zkuste tedy nalít přímo do bubnu pračky 1l octa a zapněte ji na 90°C na celý program.   

A co používáte vy? Máte nějakou osvědčenou radu? Podělte se s námi v komentářích!

Autor:
Publikováno: 5. 4. 2018 07:00 Nahlásit obsah
Loading...