Díváte se na jedno z nejmenších miminek na světě. Je až zázrak, že s tak nízkou porodní vahou přežilo

Díváte se na jedno z nejmenších miminek na světě. Je až zázrak, že s tak nízkou porodní vahou přežilo Zdroj: thesun.co.uk

V dnešní době není neobvyklé, že se miminko narodí o pár týdnů dříve. Většinou se to na zdraví dítěte nijak neodrazí a vše dožene s předstihem. Avšak příběh předčasně narozené Manushi je něco zcela jiného…

Seeta, 48letá maminka, porodila svou dcerku již ve 28. týdnu těhotenství. Bohužel nedalo se jinak, lékaři byli nuceni porod vyvolat, jinak by malá Manushi zemřela. Když byla Seeta těhotná, hodnoty jejího krevního tlaku byly až nebezpečně vysoké. A právě ve 28. týdnu těhotenství ultrazvuk ukázal, že se v placentě nenachází vůbec žádná krev, což by mohlo způsobit smrt nenarozeného miminka.

Lékaři proto museli jednat okamžitě a 15. června 2017 provést Seetě císařský řez a její dítě zachránit.  Když se malinká Manushi narodila, vážila jen 400 gramů a měřila pouhých 21 centimetrů. Žádný z lékařů jí nedával příliš velké šance na přežití. I přes nepříliš pozitivní prognózy se však nehodlali vzdát a byli odhodlaní o její život bojovat za každou cenu.

Zdroj: thesun.co.uk Manushininy plíce bohužel ještě nebyly zcela vyvinuty, běžně totiž k plnému vyvinutí v matčině břiše dochází až ve 34. týdnu, proto musela být do té doby Manushi na přístrojích, které za ni dýchaly. Manushi byla silná holčička a po neuvěřitelných 7 týdnech začala dýchat sama bez přístrojů. Zdroj: thesun.co.uk Po sedmi měsících od Manushinina narození, přesněji 15. ledna 2018, si ji konečně mohli rodiče odvézt domů. Podstoupila několik transfuzí krve, veškeré úsilí se však vyplatilo a při odchodu domů tento maličký uzlíček štěstí vážil 2,4 kilogramů.

Zdroj: thesun.co.uk Kromě toho, že se lékaři snažili zachránit jeden bezbranný dětský život, bylo v tom ještě něco víc. Doktor Sunil Jangded tuto situaci vysvětlil tak, že byli odhodláni život malé Manushi zachránit i proto, aby lidé viděli, že všechny dívky mají v Indii právo žít. V Indii není totiž nic neobvyklého, když bezprostředně po narození dítě zabijí jen proto, že je to dívka.

Doufáme, že snaha o změnu v této zemi ze strany lékařů nepřijde vniveč, a lidé si začnou vážit každého nového života, jako je tomu i v jiných vyspělých zemích.

Autor:
Publikováno: 5. 2. 2018 14:20 Nahlásit obsah