Dívka usnula při vyučování. Takovouhle reakci učitele nikdo nečekal

Dívka usnula při vyučování. Takovouhle reakci učitele nikdo nečekal Zdroj: boredpanda.com

Každý učitel má své osvědčené metody, jak své žáky v hodinách upoutat a hlavně jak je motivovat. Co ale může udělat, když jeho žák v hodině jednoduše spí? To se stalo i tomuto učiteli a jaká byla jeho reakce?

Přípravě na vyučování každý učitel věnuje spoustu času, protože pokud chce, aby si studenti z jeho hodin odnesli co nejvíce, nesmí nic podcenit. Také ví, že každé jeho pochybení se okamžitě obrátí proti jemu samotnému. Když učiteli angličtiny jménem Monte Syrie při jeho hodině jedna ze studentek usnula, věděl sice, že je to do jisté míry znevážení jeho snahy ji něčemu naučit a měl by se urazit a ji potrestat, ale neučinil tak!

“Měla ten den už velmi těžkou písemku z matematiky, navíc doma má spoustu těžké práce, protože žije na velké farmě a také je zrovna ve věku, kdy prochází obdobím dospívání a musí řešit spoustu jiných problémů. Moje hodina angličtiny je jenom malou součástí jejího života. Sice nepřinesla esej, kterou měli studenti napsat za domácí úkol, nicméně na hodinu přišla, omluvila se mi a já její omluvu přijal. Zmíněnou esej mi ještě ten večer poslala, i když jsem ji o to nepožádal. Nenapomenul jsem ji ani za to, že únavou a vyčerpáním prospala celou moji hodinu.

Zdroj: bored Je přece zcela pochopitelné, že se občas pravidla porušují a každý by si měl uvědomit, kdy je to nezbytné a dokonce pochopitelné. Nevím, jak by reagovali ostatní učitelé, ale usnula při mé hodině a já se rozhodl ji nepotrestat, ani ji nenapomínat, dokonce jsem toleroval neodevzdání úkolu. Nemůžu zrušit vyučování, nepomůžu jí ani při její práci na poli, ve stáji kolem koní, nevyřeším její problémy s dospíváním, ale dokážu pochopit, že člověk není stroj a má někdy nárok na chvilku zaslouženého odpočinku. Jsem přesvědčený, že každý jednotlivý žák si zaslouží individuální přístup, protože ne všichni mají stejné podmínky ke studiu a pokud mohu, věřím své intuici a svému úsudku. Snažím se studenty chápat a vést je k zodpovědnosti, i když mnozí nerozumí tomu, proč jsem studentku nepotrestal. Podle jejich názoru se musí naučit, že si toto dovolit nemůžou, protože v životě to takto nechodí, tudíž jsem ji měl potrestat. Můj názor je ale jiný. Trest není řešení, je třeba studenta vyslechnout, pochopit ho a hledat tu nejlepší cestu. Věřím, že jsme ji našli.

Zdroj: boredpanda.com Nejsme přece někde v továrně u pracovního pásu, ale vzděláváme mladé lidi a je naším posláním jim vštěpovat zásady vzájemného respektu, úcty k lidem a svému okolí, všímavosti a ne lhostejnosti. Pokud budeme slepě trvat na dodržování všech pravidel, aniž se nad nimi zamyslíme, potom je asi třeba je změnit. Život sám je dost složitý, tak proč si ho ještě více komplikovat,“ řekl učitel. 

Jaký máte vy názor na pana učitele? Zachoval se správně?

Autor:
Publikováno: 18. 9. 2018 11:23 Nahlásit obsah