Malý Vincent je první miminko na světě, které vzešlo z transplantované dělohy

Malý Vincent je první miminko na světě, které vzešlo z transplantované dělohy Zdroj: smartlystuff.com

Jsou to již tři roky, co žena ve Švédsku porodila první dítě narozené z transplantované dělohy. Malin Stenbergová o své zkušenosti poprvé promluvila v roce 2015, a to z důvodu, aby dala naději i ostatním rodinám v podobné situaci.

Malin se narodila s MRKH syndromem (Mayerův–Rokitanskyho–Kusterův–Hauserův syndrom), což je vrozená abnormalita, která se vyznačuje nedostatečně vyvinutými anebo chybějícími ženskými pohlavními orgány. Ženy trpící tímto syndromem se však o svém problému dovědí až ve chvíli, kdy se snaží mít pohlavní styk nebo když se nedostaví první menstruace. Navenek vypadá ženský orgán zcela normálně a dokonce i funkce vaječníků není nijak omezená. Řešení celé situace spočívá v chirurgickém zákroku, který však pouze umožní, aby žena mohla prožít milování, nikdy ale nebude moci mít dítě přirozenou cestou.

Malin se o svém problému dověděla v 15 letech a byla to pro ni naprosto zdrcující zpráva. „Cítila jsem strašnou nespravedlnost. Milovala jsem děti a tak moc jsem si je přála. Najednou jsem se cítila osamělá,“ řekla Malin.

Zdroj: smartlystuff.com Po letech, kdy se Malin smířila s tím, že nikdy nebude mít své vlastní děti, rozhodla se společně se svým partnerem Claesem Nilssonem zapojit do projektu, který by ženám s MRKH syndromem umožnil klasický porod. Během projektu, jež se uskutečnil na univerzitě v Göteborgu, byla implantována děloha devíti mladým ženám. Dělohy u většiny žen darovaly sestry či matky pacientek, avšak Malin ji získala od rodinné přítelkyně, 61leté Ewy Rosenové, která měla dvě své vlastní děti a čtyři vnučky.

Malin po transplantaci otěhotněla téměř okamžitě a i přesto, že se její syn narodil o dva měsíce dříve, byla naprosto zdravý. Z devíti žen, které se tohoto projektu zúčastnily, otěhotněly čtyři a všechny čtyři také porodily zdravá miminka. Avšak tím, že se Malinin chlapeček narodil předčasně, stal se prvním dítětem, které se narodilo z transplantované dělohy.

Zdroj: smartlystuff.com První transplantace v USA proběhla v roce 2016, a ačkoliv tři ze čtyř transplantací selhaly, ta čtvrtá se podařila. Britští lékaři se také domnívají, že do deseti let bude tato operace zcela normální a výsledky budou téměř stoprocentní.

Malin se svým partnerem pojmenovali chlapce jménem Vincent, a jak sama říká, nyní jsou konečně kompletní rodina a držet jej ve svém náručí pro ni bylo něco naprosto úžasného a přirozeného.

Autor:
Publikováno: 14. 3. 2018 09:36 Nahlásit obsah