Tradiční vikingská svatba, která se v Norsku konala po 1000 letech. Nezapomenutelný zážitek pro novomanžele i svatebčany

Tradiční vikingská svatba, která se v Norsku konala po 1000 letech. Nezapomenutelný zážitek pro novomanžele i svatebčany Zdroj: dailymail.co.uk

Svatební den by měl být okamžikem, na který se jen tak nezapomene. Věřte, že o téhle svatbě se bude mluvit ještě pěkně dlouho. Pár z Norska, jehož příběh vám dnes přinášíme, výměnu slibu pojal po svém, a tak se v Norsku po tisíci letech znovu konala pravá vikingská svatba.

27letá Elizabeth a 36letý Rune Dalseth se seznámili v roce 2016 a Rune své, tehdy ještě přítelkyni, ukázal, jaký je svět pohanství a Vikingů. Oba dva byli sice vychováváni v křesťanských rodinách, ale tato kultura a národ jim učaroval natolik, že se tomu zcela oddali. O rok později se společně také zúčastnili festivalu Viking, který se pořádal kousek od města Oslo a právě tam se zrodila myšlenka na pravou vikingskou svatbu.

Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Pochopitelně jejich přátelé z tohoto hnutí byli nápadem natolik uchváceni, že se rozhodli do jejich plánování zapojit se vším všudy a dotáhnout svatbu do nejmenších detailů včetně pohanských rituálů – autentické plavidlo, tradiční oděv a dokonce sehnali i gothiho, což je kněz, který je oddával. 

Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Veškerou inspiraci nasbírali z obřadů Vikingů, které se konaly v 10. století a jejich svatební den probíhal na břehu norského jezera, kam Rune připlul na dlouhém člunu. Oba dva, nevěsta i ženich, byli oděni do tradičních vikingských šatů a po obřadu nesměla chybět ani velkolepá hostina, kde se pilo, jedlo, zpívaly se tradiční norské písně a dokonce tekla i krev.

Zdroj: dailymail.co.uk Zdroj: dailymail.co.uk Jedním z obřadních rituálů, který byl Vikingům velmi blízký, byl totiž rituál s názvem blot. Při tomto rituálu je do kotle dána prasečí krev, kterou si novomanželé potřou čelo. Kromě tohoto páru bylo do tradičních kostýmů oblečeno i 130 svatebčanů a jednou z tradic, kterou novomanželé na své svatbě chtěli, byla i bitva, během které mezi sebou soupeřili rodiny novomanželů. Rodina Elizabeth vyhrála, a tak ti, kdo byli poraženi, museli po celou dobu hostiny těmto hostům dolévat pití.

Elizabeth a Runeovi se splnil jejich sen – chtěli vikingskou svatbu, při které by byl přítomen i jejich půlroční syn Ragnar a celá rodina, která přijme jejich víru a bude oslavovat s nimi.

Autor:
Publikováno: 4. 10. 2018 12:49 Nahlásit obsah