Bublinková fólie původně nesloužila k balení předmětů: Kdo ji vymyslel a jak se používala?

Bublinková fólie původně nesloužila k balení předmětů: Kdo ji vymyslel a jak se používala? Zdroj: Shutterstock

Bublinková fólie je nedílnou součástí našich životů. Také ji rádi praskáte? Tento průhledný plastový materiál s drobnými polštářky naplněnými vzduchem se v současnosti používá jako obalový materiál při přepravě nebo skladování různých předmětů. Původní využití bublinkové fólie však bylo úplně jiné. Zajímá vás jaké? Toto zjištění vás možná překvapí.

Alfred Fielding a Marc Chavannes: Autoři bublinkové fólie

Vznik bublinkové fólie se datuje do roku 1957. V tomto roce bublinkovou fólii vymysleli a také vytvořili americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes. Tito muži vyrobili první várku bublinkové fólie ručně. Na výrobu tohoto unikátního materiálu vyrobili také speciální stroj.

Zdroj: Shutterstock K čemu se původní bublinková fólie využívala? Jako 3D tapeta na zeď

Možná vás překvapí, že Alfred Fielding a Marc Chavannes původně navrhli a vytvořili bublinkovou fólii jako 3D tapetu na zeď. Bublinková fólie se tak v rámci výzdoby stěn měla uplatnit v bytovém designu. Projekt, v rámci kterého měl být tento materiál prodáván jako 3D tapeta na zeď, však ztroskotal.

V roce 1959 Alfreda Fieldinga napadlo, že by se bublinková fólie mohla využívat jako obalový materiál chránící předměty před nárazy. O rok později v roce 1960 si Alfred Fielding a Marc Chavannes nechali bublinkovou fólii coby obalový materiál patentovat. Od té doby odstartovala masová výroba bublinkové fólie, která trvá až do současnosti.

Jak se vyrábí bublinková fólie? Tvarováním z polyetylenu

Bublinková fólie se v současnosti nejčastěji vyrábí z polyetylenové fólie, kdy se tvarovaná strana přilepí k ploché straně tak, aby se vytvořily vzduchové bubliny. Nejběžnější průměr bublin je 1 centimetr. Bublinkové však mohou mít průměr bublin od 6 milimetrů až do 26 milimetrů.

Zdroj: Shutterstock Současné využití bublinkové fólie: Jako balicí materiál i jako antistresová pomůcka

V současné době se bublinková fólie využívá jako obalový materiál při přepravě nebo skladování předmětů všeho druhu. Ovšem nejen to.

Vzhledem k tomu, že bublinková fólie vydává po stlačení a prasknutí uklidňující zvuk, spousta dětí i dospělých ji následně používají jako antistresovou pomůcku. Tímto zjištěním se inspirovaly například některé chytré mobilní aplikace, v nichž si můžete virtuálně popraskat svou bublinkovou fólii. Tomuto materiálu se velmi podobá i tolik populární plastový pop-it, který můžete popraskat, převrátit a opět pokračovat v praskání.

Zdroj: Wikipedia.org/Bubble_wrap, Thepackagingcompany.us

Autor:
Publikováno: 25. 4. 2022 09:15 Nahlásit obsah