Co s jahodami po sklizni: Aby jahodníky příští rok plodily, zaslouží si náležitou péči

Co s jahodami po sklizni: Aby jahodníky příští rok plodily, zaslouží si náležitou péči Zdroj: Shutterstock.com

Jahody patří k nejoblíbenějšímu letnímu ovoci. Když jahodníky v průběhu června a července odplodí, je na čase, abychom se jim opět věnovali. Dostatečná péče zaručí, že se nám odmění sladkými plody i na přes rok. Jak se tedy starat o jahodníky po sklizni? Přinášíme vám tipy, na co rozhodně nezapomenout.

Chcete se i v příštím roce těšit ze sladké úrody jahod? V tom případě v letošním roce věnujte jahodníkům, které máte na zahradě, příkladnou péči i poté, co odplodí. Co je v tomto případě nejpodstatnější? 

Jahodníky po sklizni kompletně vyplejte

Po sklizni posledních letošních jahod se nejprve pusťte do kompletního vypletí záhonků s jahodníky. Vypleté záhonky následně důkladně okopejte. Abyste tuto činnost nemuseli v příštím roce vykonávat, můžete mezi jahodníky natáhnout praktickou černou fólii.

Odstraňte šlahouny a suché a staré listy jahodníků

Listy jahodníků po sklizni kompletně neseřezávejte. Abyste jahodník tzv. zmladili, odstraňujte z něj průběžně suché listy a rašící šlahouny. Rostliny jahodníků posléze prostříhejte s tím, že jim ponecháte zhruba pět až šest starých zelených listů. Nemusíte se bát, rostlina jahodníku následně obroste.

Tip: Dejte si pozor na to, abyste nepoškodili “srdíčko” rostliny. Právě v této části jahodníku se již od poloviny září do poloviny října zakládají květní pupeny pro příští úrodu.

Zdroj: Shutterstock.com Nezapomínejte na pravidelnou zálivku

Když jahody kvetou a plodí, málokterý zahrádkář je zapomíná zalévat. To se ale po sklizni často mění a jahodníky trpí nedostatkem vláhy. Myslete tedy na to, že pravidelná zálivka je pro jahodníky důležitá i po odplození. V opačném případě hrozí, že jahodníky kvůli nedostatku vláhy vyschnou.

Po sklizni jahodníkům dopřejte dvě dávky hnojení

Ještě před nástupem zimy je důležité, abyste odplozený jahodník nadopovali potřebnou dávkou živin. Hnojení si rozdělte na dvě dávky, které provedete například v polovině srpna a v polovině října. Hnojivem vhodným pro jahody je v tomto případě zejména Cererit, který po rozhození lehce zapravte do půdy.

Zdroj: Shutterstock.com Jsou jahodníky napadeny chorobami a škůdci? Ošetřete je

Mezi nejčastější škůdce jahodníků patří květopas jahodníkový a roztočík jahodníkový. Jahodníky rovněž často trpí na hnilobu. Jestliže máte podezření, že jsou jahodníky na vaší zahradě napadeny těmito chorobami nebo škůdci, ošetřete je vhodným přípravkem. S jeho výběrem vám poradí v zahradnictví.

Jahodník nechte v záhonku pouze tři sklizně, poté rostlinu vyměňte

Poté, co vám jahodníky odplodí třetí sezonu, je ideální, abyste si pořídili novou sadbu. Po třetí sklizni je totiž málokterý porost jahodníků zdravý. Bývá naopak často napadený chorobami a škůdci a již také málo plodí.

Tip: Pokud chcete použít rostliny jahodníků ze šlahounů, použijte sazeničky, které jsou nejblíže původní mateční rostlině. Jsou totiž nejsilnější.

Autor:
Publikováno: 14. 7. 2020 14:00 Nahlásit obsah