Jak pěstovat dracenu, aby se stala ozdobou vašeho domova: Dracaena marginata naroste do výšky při dodržení několika pravidel

Jak pěstovat dracenu, aby se stala ozdobou vašeho domova: Dracaena marginata naroste do výšky při dodržení několika pravidel Zdroj: Shutterstock.com

Dracena patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám současnosti a s přehledem ozdobí i ten nejmodernější interiér. Tato nepravá palma s úzkými dlouhými listy může u vás doma narůst do výšky dvou až tří metrů. Musíte se o ni ovšem správně starat. Pokud jste si pořídili oblíbený druh Dracaena marginata, jeho pěstování má hned několik pravidel.

Vypěstujte z malé draceny několikametrovou krásku

Dracena je nenáročnou pokojovou rostlinou, která se skvěle hodí zvlášť do moderních interiérů. Pro nejoblíbenější druh draceny, Dracaenu marginata, je typický silnější holý stonek, na jehož vrcholu rostou úzké dlouhé listy s ostrými špičkami. 

Jestli jste si přinesli malou dracenu domů, můžete z ní s trochou úsilí vypěstovat několikametrovou krásku, která vám bude dělat radost dlouhé roky. Kterých zásad při jejím pěstování byste se ale měli držet?

Nově koupenou dracenu ihned přesaďte

Jestliže jste si z obchodu donesli novou dracenu, okamžitě ji přesaďte do většího květináče s výživným substrátem obsahujícím rašelinu. Pokud se budete o dracenu dobře starat, bude růst a sílit. Proto ji pravidelně každé dva až tři roky přesazujte do většího květináče. Toto přesazování provádějte vždy na jaře. 

Zdroj: Shutterstock.com Dracena nemá ráda průvan, nízké teploty a přímé slunce

Při pěstování draceny se držte toho, že tato pokojová rostlina nemá ráda průvan a nízké teploty. Jestliže ji tedy nevhodně umístíte, začnou se její listy deformovat a opadávat. Dracena by vám tak mohla posléze uhynout. 

Umístěte ji proto ideálně do obývacího pokoje, jídelny, chodby či ložnice. Tyto místnosti by měly mít stálou teplotu pohybující se nad 20 stupňů Celsia. Dracena by však neměla stát hned vedle okna na přímém sluníčku. Sluneční paprsky by totiž mohly její listy nepříjemně spálit. Dracenu raději umístěte do světlého polostínu.

Dracaena marginata potřebuje pravidelnou zálivku a rosení

Je důležité, abyste dracenu pravidelně zalévali. Tato pokojová rostlina nemá ráda sucho, mohla by totiž ztratit listy a uhynout. Substrát, ve kterém roste, by neměl být naopak ani přemokřený. Na listech draceny by se mohly objevit tmavé skvrny signalizující houbové onemocnění.

Zdroj: Shutterstock.com Jakým typem vody dracenu zalévat? Rozhodně ne vodou z kohoutku. Ale vždy odstátou vodou. Jelikož dracena miluje vyšší vzdušnou vlhkost, měli byste ji také pravidelně rosit. A to rovněž odstátou vodou, kterou nalijete do rozprašovače.

Hnojení draceny: Ideálně dvakrát do měsíce

Při pěstování draceny nezapomínejte ani na její hnojení. Vhod vám přijde tekuté komplexní hnojivo pro pokojové rostliny. Toto hnojivo vždy v doporučeném množství uvedeném na obalu výrobku přimíchejte do zálivky a rostlinu jím přihnojte. Aby dracena rostla a sílila, hnojte ji ideálně jednou až dvakrát do měsíce.

Víte, že? Dracena čistí vzduch, a tak prospívá našemu zdraví. Dokáže ze vzduchu absorbovat zejména formaldehyd, benzen, xylen a trichlorethylen. Kromě toho zachycuje také alergeny a zadržuje je ve svých listech.

Autor:
Publikováno: 1. 9. 2020 14:00 Nahlásit obsah