Jak rychle, účinně a hlavně ekologicky zatočit se špínou v domácnosti?

Jak rychle, účinně a hlavně ekologicky zatočit se špínou v domácnosti? Zdroj: archiv

Nechce se vám neustále utrácet za nové a nové chemické přípravky do domácnosti? To je dobře, nám také ne. Vždyť jak si asi se špínou doma poradily naše prapraprabáby? Řiďte se našimi radami a ušetříte nejen vaši peněženku, ale hlavně přírodu!

Čajové usazeniny 

Z hrníčku, sklenic, konvice nebo termosky je snadno odstraníte pomocí kypřícího prášku do pečiva. V horké vodě rozmíchejte 1-2 kypřicí prášky do pečiva, nalijte do znečistěné nádoby a nechejte půl hodiny působit. Pak nádobu opláchněte.

Zašlé kachličky

Aby byly jako nové, ošetřete je domácím čističem. Ten si vyrobíte pomocí 1dl lněného oleje a 0,35dl terpentýnu. Směs nanášejte po kapkách na čistý hadřík a kachličky přeleštěte.

Bez připálení

Aby se vám první palačinka nebo maso na pánvi nepřipalovalo, potřete ji syrovým bramborem. Dá se tomu zabránit také tím, že pánev trochu rozehřejeme, posypeme solí a necháme krátce působit. Potom sůl z pánve vysypeme, dáme olej nebo tuk a můžeme smažit bez připálení.

Zápach drtiče kuchyňského odpadu

Ten lehce odstraníte, vložíte-li do výlevky pár citronových a pomerančových slupek. Opakujte tuto vonnou kúru každý měsíc a zápach úplně zmizí.

Zdroj: Shutterstock.com

Umělohmotný dřez

Dřez vyčistíme a zbavíme žlutých skvrn pomocí tablety na čištění umělého chrupu a to tak, že do něj napustíme vodu, dáme tabletu a necháme přes noc působit. Ráno vodu vypustíme, dřez opláchneme a bude zase jako nový.

Smaltovaný dřez

Čistěte vnitřní stranou rozpůleného citronu.

Nerezový dřez

Čistěte ještě vlhký zmačkaným novinovým papírem.

Pochromované předměty

Potřete hadříkem namočeným do koly, nechejte uschnout a teprve potom vyleštěte. Nebo zkuste čistíme mouku či vazelínu.

Mikrovlnnou troubu 

Snadno se zbavíte nalepených kousků jídla, když do mikrovlnky dáte na 2 minuty povařit hrnek s vodou. Vodní pára usnadní odstraňování zbytků z jídel.

WC mísu

Vodního kamene v záchodové míse se zbavíte pomocí roztoku, který si připravíte smícháním 1l octu a 1/2kg soli.

Publikováno: 11. 4. 2018 11:32 Nahlásit obsah
Loading...