Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové?

Lidové tradice, zvyky a pranostiky na říjen: Jak tento měsíc prožívali naši předkové? Zdroj: Shutterstock

Naši předkové dodržovali tradice a zvyky v průběhu celého roku a ani měsíc říjen nebyl výjimkou. Čím byl pro ně tento měsíc výjimečný a jakým způsobem jej prožívali? Říjen pro ně znamenal předěl mezi venkovními pracemi a dobou klidu, kdy se začali uchylovat do svých příbytků a čekat na jaro.

Původ slova říjen je odvozen od slovesa řvát

Věděli jste, že desátý měsíc kalendářního roku byl původně v římském kalendáři osmým měsícem? Právě proto má ve většině evropských jazyků název October. V češtině se však nazývá říjen, neboť jej naši předkové označili za měsíc říje neboli zvířecího páření. Původ slova říjen je odvozen konkrétně od slovesa řváti, staročesky řúti.

Zdroj: Shutterstock Říjnové tradice a zvyky našich předků

Pro naše předky v říjnu vrcholila doba sklizně. Stejně jako v září pokračovala tradice hodů a posvícení, kdy se vařily a podávaly pokrmy připravené ze sklizených plodů. Lidé rovněž pekli koláče a na podzim jedli tradičně více masa, a to zejména drůbeže a zvěřiny. Součástí jejich jídelníčku byly i vývary a hutné polévky vařené z vypěstovaných plodin.

Co naši předkové nesměli v říjnu rozhodně opomenout? Chystali si zásoby na zimu, například nakládali zelí, sušili ovoce, vařili povidla, nakládali ovoce na pozdější pálení, uschovávali brambory do sklepa nebo si připravovali dřevo, aby měli v zimě čím topit. Jelikož v říjnu nastávala chladnější polovina roku, začali se pomalu uchylovat do tepla svých příbytků. 

Svatý Havel 16. října představoval předěl mezi venkovními pracemi a dobou klidu

Pro naše předky byl velmi důležitý zejména 16. říjen, kdy má svátek svatý Havel. Tento den tvořil rozhraní mezi pracemi venkovními a domácími. Hospodáři, sadaři či rolníci se tak snažili, aby do svatého Havla dokončili všechny své venkovní práce. Bylo pro ně nezbytné, aby do tohoto svátku sklidili hlavně ovoce, brambory a zelí. O této skutečnosti mluví ostatně i následující lidové pranostiky:

  • Na Havla svatého poslední jablko do pytle svého.
  • Na svatého Havla má být všechno ovoce v komoře.
  • Když se do svatého Havla nesklidí zelí, je neuvařlivé.
  • Svatý Havel do zelí zajel.

Zdroj: Shutterstock Lidové pranostiky na říjen se vztahují zvláště k počasí

Také k samotnému měsíci říjnu se váže spousta lidových pranostik, kterými se řídili naši předci. Tyto pranostiky se vztahují zejména k počasí, ale také k úrodě. S ohledem na pranostiky na říjen se naši předkové snažili určit, jaká bude nadcházející zima. O které pranostiky jde konkrétně?

  • Spadne-li v říjnu listí, bude mokrá zima.
  • Studený říjen - zelený leden. 
  • Teplý říjen - studený únor.
  • Září víno vaří, říjen mačká hrozen.
  • V říjnu hodně žaludů a bukvic oznamuje zimy víc.

Zdroj: Rceni.cz, Vitalweb.cz, Flowee.cz, Nasregion.cz

Autor:
Publikováno: 7. 10. 2022 10:51 Nahlásit obsah