Pěstování pouštní růže: Tato sukulentní pokojová rostlina milující teplo a sucho vás potěší krásnými květy i v zimě

Pěstování pouštní růže: Tato sukulentní pokojová rostlina milující teplo a sucho vás potěší krásnými květy i v zimě Zdroj: Shutterstock

Pouštní růže neboli Adenium obesum pocházející z Arábie a tropické Afriky patří v posledních letech k velmi oblíbeným pokojovým rostlinám. Tento tropický sukulent, který si libuje v teple a suchu, vás potěší svou krásou během zimních měsíců i v suchém vytápěném domě či bytě. Jak na pěstování pouštní růže, aby vám dělala co největší radost?

Pouštní růže: Dekorativní pokojovka, která se pěstuje jako bonsaj

Pouštní růže je lidové označení pro adénium ztloustlé (Adenium obesum). Domovinou tohoto sukulentního keře, pro který jsou typické růžové až červené drobné květy a silně zdužnatělý kmen, je Arabský poloostrov a území Sahelu. 

V současné době se pouštní růže těší velké oblibě jako dekorativní pokojová rostlina. Velmi populární je zejména v oblasti jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam), kde ji pěstitelé tvarují přesně jako bonsaje. Adénium ztloustlé totiž dobře snáší řez a zkracování. Originální bonsaj z pouštní růže si tak můžete vypěstovat již za čtyři roky.

Zdroj: Pixabay

Zásady pěstování pouštní růže

Pouštní růže coby pokojovka miluje sucho, teploty nad 18 stupňů Celsia a spoustu světla. Během nejteplejších měsíců v roce ji můžete pravidelně letnit, protože má ráda přímé sluneční paprsky. Stálé stanoviště ale nechte adéniu doma nejlépe na parapetu okna nad topením. Jelikož této pokojovce nevadí suchý vzduch, zvlášť v zimních měsících vám bude pouštní růže dobře prospívat ve vytápěné místnosti.

Jak pouštní růži zalévat? Odstátou vodou pokojové teploty, a to pouze tehdy, až je substrát takřka vyschlý. Zemina, v níž je adénium zasazené, by neměla být nikdy přemokřená. A co hnojení? Pouštní růži přihnojujte jednou za tři týdny hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Adiénium ztloustlé a období vegetačního klidu

V zimním obdobím zvládne pouštní růže teploty i v chladnějších místnostech, které se pohybují od 18 až 10 stupňů Celsia, nikdy však méně. Za těchto podmínek se adénium dostává do období vegetačního klidu - žloutne a opadávají mu listy. Právě v době vegetačního klidu této rostliny omezte zálivku na minimum a přestaňte pouštní růži hnojit. S přihnojováním začněte opět od jara.

Zdroj: Unsplash Jak často přesazovat pouštní růži? Jednou za několik let

Adénium ztloustlé je dekorativní pokojovkou, která nemá ráda přesazování. Pouštní růži přesaďte až tehdy, když jí bude květináč malý a budou z něj vylézat kořeny. Tato rostlina v jedné nádobě zpravidla vydrží dva až tři roky. K přesazení pouštní růže přitom použijte substrát určený přímo pro sukulenty. 

Pouštní růže je jedovatá. Máte-li malé děti či domácí zvířata, vyhněte se jí

Ač je adénium ztloustlé překrásnou dekorativní pokojovkou, je tu jedno velké ale. Pouštní růže patří mezi jedovaté rostliny. Její pěstování byste si proto měli rozmyslet v případě, že máte malé děti nebo chováte domácí zvířata.

Při manipulaci s adéniem ztloustlým buďte obzvlášť opatrní. Pokud tuto rostlinu poraníte, vyloučí hořké latexové mléko, které je toxické. Při požití této látky dochází k otravě, která se vyznačuje zvracením, průjmem, nadměrnou produkcí slin, zvýšením krevního tlaku, srdeční arytmií a ve vysokých dávkách dokonce selháním srdce. 

Zdroj: Planetdesert.com, Gardeningknowhow.com, Obyvat.cz, Living.iprima.cz

Autor:
Publikováno: 3. 12. 2021 09:40 Nahlásit obsah