Tři měsíce do Vánoc: Jak je letos zvládnout a nezbláznit se?

Tři měsíce do Vánoc: Jak je letos zvládnout a nezbláznit se?

Možná se vám může zdát, že léto skončilo před pár dny a do zimy je ještě daleko. Je ale říjen a do Vánoc nám zbývají necelé tři měsíce, které utečou jako voda. Připravte se na ně tentokrát s předstihem, abyste si svátky klidu a míru opravdu užily v poklidu se svými nejbližšími.

1. Počítat, počítat, počítat

Je to až k nevíře, jak se nám dokážou peníze během Vánoce rozkutálet. Dárky, dekorace, stromeček, cukroví, jídlo. Za to vše většinou utratíme více, než předpokládáme. Recept je ale jednoduchý. Vezměte si papír a tužku a udělejte si vánoční rozpočet. Během chvilky zjistíte, kolik byste si měly na letošní svátky nachystat. Pokud se dostáváte na nebezpečně vysoké částky, můžete hned začít přemýšlet, kde bude možné ušetřit. Co takhle si nějaké dekorace na stromeček vyrobit a namísto kupovaného cukroví si ho poctivě upéct?

2. Nezapomeňte napsat Ježíškovi

Dárky – to je kapitola sama pro sebe. Určitě si i vy vzpomenete na chvíli, kdy jste na poslední chvíli horečně nakupovaly zbytečnosti s tím, že „někomu se budou hodit a já budu mít alespoň více dárků“. Nezapomínejte, že Vánoce tu nejsou od toho, abyste lidem kolem sebe daly co nejvíce dárků za co nejvíce peněz – jsou tu proto, abychom mohly svým blízkým udělat radost a prožít s nimi pohodové chvíle. Proto si dejte sklenku vína nebo dobrý čaj a pusťte se do seznamu pro Ježíška. Nehledě na to, že obdarovaní budou mít z pečlivě vybraného dárku větší radost než z třetího šampónu, a stoprocentně také ušetříte.

3. Nákupní horečka? Vyhněte se jí!

Ač se nás všichni obchodníci snaží vehementně přesvědčit o opaku, o Vánocích je zkrátka všechno dražší. Obchody totiž počítají s tím, že pokud budete nakupovat dárky na poslední chvíli, budete méně citliví na cenu. Ve vánočním shonu vám tak bude vlastně jedno, jestli za něco zaplatíte o pár desítek korun víc nebo míň. Díky tomu, že budete mít připravený seznam dárků, vám nic nebrání v tom, abyste dárky nakoupily už teď a ušetřily. Hlavní dárky budete mít nakoupené v předstihu a během posledních dnů si tak můžete v klidu užívat vánoční atmosféry, krásně nazdobených obchodů a za ušetřené peníze třeba pořídit i nějakou pěknou dekoraci.

4. Plánujte

Základem každého úspěchu je dobrý plán. Už víte, jaké vlastně budou vaše letošní Vánoce? Strávíte je v klidu u televize s cukrovím nebo vás čeká kolečko návštěv po příbuzných? Budete cukroví péct nebo kupovat? Čeká na vás velký vánoční úklid nebo letos jen utřete prach z ozdob? Všechny tyto detaily rozhodují o tom, zda si letošní vánoce užijete v klidu, nebo je strávíte vystresované a podrážděné. Udělejte si proto jednoduchý časový plán, ve kterém si určíte, kdy začnete s nákupy dárků, kdy se pustíte do cukroví a kdy bude třeba obstarat stromeček. Vyhnete se tak tomu, že vše budete rozčileně vyřizovat na poslední chvíli.

5. Letos si je užijte!

Vánoce mají být především svátky klidu a vy byste si měly hlavně odpočinout. Pokud si vše dobře naplánujete dopředu, určitě máte šanci vše zvládnout bez zbytečného stresu. Pokud se však přeci jen něco nevyvede podle vašich představ, vykašlete se na to, svět se přeci nezboří. Místo toho raději vyrazte na vánoční trhy, podívejte se na vánoční strom a dejte si svařák. Už za rok jsou přeci další Vánoce!

+ 3 rychlé tipy na závěr

  1. Nakupujte dárky i přes internet. Ušetříte a vyhnete se přeplněným obchodům. Nezapomeňte je ale objednat včas, aby vám do Vánoc stihly dorazit.
  2. Nejste na to samy! Tyhle vánoce nemusíte „oddřít“ jen vy – zapřáhněte rodinu. Děti vám mohou pomoci s úklidem i s výzdobou a partner si může vzít na starost stromeček a kapra.
  3. Pozor na virózy. Během zimního počasí nezapomínejte na čepici, šálu a zakasaný podolek!
Autor:
Publikováno: 5. 10. 2018 15:00 Nahlásit obsah