Vitamíny z jarních luk

Vitamíny z jarních luk Zdroj: Shutterstock.com

Na jaře nám na louce rozkvétá spousta vitamínů, které jinak musíte draze kupovat v lékárnách, stačí jen natrhat a vědět, co s nimi. Zdraví prospěšné vitamíny a minerály mohou překvapivě obsahovat první jarní květy či dokonce plevel.

Sedmikráska

Mnozí ji také znáte pod názvem chudobka, ale tato rostlina rozhodně není chudá. Obsahuje vitamín C, minerály a další účinné látky. Její květy se používají při onemocnění dýchacích cest. 

V kuchyni lze lístky i květy ze sedmikrásek hojně využít do nádivek, salátů, pomazánek, karbanátků, těstovin, rizota, míchaných vajec, omáček i bramborové kaše. Můžete je ale také použít na zdobení zákusků či koláčů.

Sirup ze sedmikrásek

600 kvítků spařte 1 litrem vroucí vody, přidejte nakrájený chemicky neošetřený citron, nádobu zakryjte a nechejte louhovat do druhého dne. Potom přeceďte, přidejte 80dkg cukru a vařte do hustoty sirupu. Nalijte do sklenice s uzávěrem a přidávejte do čaje při onemocnění dýchacích cest.

Zdroj: Shutterstock.com

Česnek medvědí

Pro jarní omlazující kůru se výborně hodí čerstvé listy medvědího česneku (jen pozor, jsou podobné jedovatým listům konvalinek), protože čistí ledviny, střeva, žaludek, krev a odstraňují z těla škodlivé látky. Také snižují krevní tlak a léčí chronické kožní potíže.

V kuchyni ho můžete použít jako bylinkové sypání na chleba s máslem, vařené brambory či rýži nebo přidat jako koření do polévky. Výborně se také hodí pro přípravu špenátu, ale aby nebyl špenát tak štiplavý smíchejte jej půl na půl s kopřivovými výhonky. Na zahleněné průdušky si udělejte víno dle receptu.

Medvědí víno

4 hrsti listů medvědího česneku nakrájejte nadrobno a krátce povařte v 1 litru bílého vína. Nechejte přes noc vylouhovat a potom přeceďte a oslaďte medem podle chuti. Nalijte do uzavíratelné láhve a skladujte v chladu. Při zahleněných průduškách, dýchavičnosti či potížemi při dýchání pijte po doušcích obden jednu skleničku.

strana 1 / 3
Publikováno: 21. 4. 2017 11:09 Nahlásit obsah