Mořské panny ve filmu – 10 nejkrásnějších vodních dívek

Mořské panny ve filmu – 10 nejkrásnějších vodních dívek

Mořské panny... Tajemný podmořský svět halí nádherná těla těchto vodních dívek do závoje tajemství. A tajemství, záhady a krása jsou právě těmi vlastnostmi, které lidi na mořských pannách tolik fascinují. Proto se mořské panny objevily a stále objevují ve slavných filmech. Pojďme si připomenout desítku těch NEJ.

Nejznámější mořskou pannou, která vám zajísté vyvstala na mysli při čtení těchto řádků, je Malá mořská víla Hanse Christiana Andersena. Malá mořská víla učarovala hned řadě filmařů a tak si ji můžeme vychutnat v různých uměleckých podáních.

Nejvěrnější

...své knižní předloze je právě české zpracování klasické Andersenovy pohádky. Film Malá mořská víla byl natočen roku 1976 v působivém prostředí Prachovských skal. Hlavní roli, tedy mořskou vílu, která kvůli lásce k obyčejnému člověku obětuje svůj hlas i život, ztvárnila Miroslava Šafránková. Její slavnější sestra Libuše se ve filmu objevila taky a to v poměrně netypické roli – zahrála si cizí princeznu, sokyni mořské víly. Na svou dobu film oplývá velmi zdařilými efekty.

Nejuplakanější

Je nejspíš ruská verze slavné Malé mořské víly. Tento film byl natočen ve stejném roce, jako česká mořská víla, tedy 1976 a v originále se jmenuje Rusaločka. Andersenova předloha je sice melancholická až běda, ale ruská filmová mořská víla ji v tragičnosti ještě o kousek přebíjí. Takže pokud hledáte film, u kterého si pořádně pobrečíte, vsaďte na mořského koníka z bývalého Sovětského svazu.

Nejexotičtější

Máte-li rádi tradiční japonské animované filmy, tzv. anime, můžete se podívat na variaci Malé mořské víly jménem Ponyo z útesu nad mořem. Režisérem tohoto počinu z dalekého východu není nikdo jiný než proslulý Hajao Mijazaki, který má na kontě filmy jako Princezna Mononoke nebo Zámek v oblacích.

Nejpubertálnější

Jsou hned tři mořské panny z australského seriálu H20: Stačí přidat vodu. Zatímco mořská víla Hanse Christiana Andersena se touží stát normální lidskou dívkou, v dnešní době by jistě mnoho dívek a žen neodolalo, kdyby měly možnost si vyzkoušet život s ploutví místo nohou. Tento osud potká tři kamarádky, Emu, Cleo a Rikki. Při každém kontaktu s vodou jim naroste ploutev a jediný, kdo o jejich tajemství ví, je jejich kamarád Lewis. Vraťte se o pár let zpět a pobavte se u prosluněného a poněkud šupinatého seriálu z Australských pláží.

Nejskutečnější

Kdyby se v dnešní době měl setkat obyčejný člověk s mořskou pannou, dost možná by to vypadalo tak, jako ve filmu Ondine. Irský rybář Syracuse (Colin Farrell) jednoho dne z moře místo úlovku vyloví krásnou mladou ženu, která se představí jako Ondine (Alicja Bachleda). Toto tajemné jméno znamená „ta, která vystoupila z vln“. Ačkoliv Ondine nemá rybí šupinatý ocas místo nohou, začnou se pak dít v životě rybáře zvláštní věci. A jeho dcerka má jasno – Ondine je mořská panna. Ať je to jakkoliv, má za sebou temnou minulost, z níž ji může zachránit snad jen rybářova láska...

Nejromantičtější

Žbluňk! je film o chlapci, kterého před utopením zachrání mořská panna. Později se setkávají znovu a mořská víla svého vysněného následuje až do New Yorku. A není to pro ni na suchu zrovna jednoduché... V hlavních rolích se představili mladý Tom Hanks a krásná Daryl Hannah. Natočeno bylo i pokračování o jejich společném osudu.

Nejroztomilejší

Kdo by neznal Ariel! Animovaná pohádka z dílny Walta Disneyho se zrodila z vln již roku 1989 a našla si malé (i velké) diváky napříč celým světem. Její obliba vzrostla natolik, že se pohádka dočkala i svého seriálového zpracování. Film je natočen taktéž podle slavné knižní předlohy H. Ch. Andersena, jen konec není tragický. Jak by to taky vypadalo, kdyby disneyovka končila špatně?

Nejzákeřnější

Ve filmu Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna se setkáváme s tajuplnou Syrenou. Tato svůdná vodní žena byla ztvárněna francouzskou herečkou Astrid Bergès-Frisbey. Během natáčení na Havajských ostrovech měla celou dobu přísný zákaz slunění, aby byla patřičně bledá. Mořské panny v Pirátech působí sice roztomile a sexy, ale na povrch vyplave i jejich temnější stránka...

Nejplastovější

Pokud máte doma nezbedné ratolesti, které si sice rády hrají s panenkami, ale tentokrát je to nějak nebere a vy potřebujete chvilku klidu, zkuste je zabavit animovaným podmořským dobrodružstvím panenky Barbie. Pokud této podívané chcete přihlížet taky, připravte se na enormní dávku růžovosti. Mořská víla Nori a její kamarádka, květinová víla Erina, se vydávají zachránit prince, kterého vězní zlá čarodějnice Laverna. Ostatně... proč by to měli být vždy spanilí princové, kdo zachraňují své křehké spící princezničky, že? To je Barbie: Příběh mořské panny.

Nejtajuplnější

V režii píšícího režiséra M. Night Shyamalana (který má na kontě například Šestý smysl, Znamení a Vesnici) vznikl pohádkově-temný příběh o vodní nymfě Story, Žena ve vodě. Story žije v přívodních šachtách pod bazénem jednoho obytného domu. Jednou ji objeví samotářský údržbář Cleveland a zjistí, že je Story postavou z pohádek na dobrou noc a temná stvoření jí brání v návratu do svého světa. Cleveland a jeho sousedé pak za pomoci Story objevují své zvláštní schopnosti a vlohy a pomáhají jí dostat se zpět domů...

Autor:
Publikováno: 10. 5. 2013 22:21 Nahlásit obsah