Ceny Břitva 2012

Ceny Břitva 2012

Ceny Břitva 2012 zaplnily v sobotu 23. března 2013 brněnský klub Melodka. Jako již tradičně bylo vyhlašování a předávání těchto českých rockových cen spojeno s koncertem několika zajímavých kapel.

Než si představíme samotné výsledky ankety, podívejme se ve zkratce na Břitvu a její historii.

Co je Břitva?

Břitva je odborná publicistická anketa, která vznikla již v roce 2002, a patří tak mezi pět nejdéle fungujících hudebních ocenění u nás. Jejím zakladatelem je Ladislav Oliva, který je po celou dobu existence Břitvy organizátorem hlasování. Břitva zahrnuje všechny oblasti tvrdé hudby, rock, metal, hardcore, punk a další tvrdší až extrémní odnože rocku. A jaké jsou kategorie? Anketa má několik kategorií tak, aby pokryla základní hudební, vydavatelské, pořadatelské a mediální aktivity na české hudební scéně: Album roku, Objev roku, Neřadové album roku, Minialbum & split &singl roku, Video roku, Videoklip roku, Kniha roku, Koncert & festival roku, Médium roku, Firma roku, Potěšení roku a Zklamání roku. Břitva je tak jedinou komplexní anketou tvrdé hudby u nás. Každý rok své hlasy odevzdává několik desítek publicistů, kteří se oblasti české hudby intenzivně věnují, hlasování se týká vždy české scény za předcházející rok. Publicisté jsou pečlivě vybíráni a sestava je každý rok obměněná.

Letos hlasovalo celkem 74 publicistů z 33 různých magazínů, webzinů a fanzinů.

Výsledky ankety Břitva 2012

ALBUM ROKU (nová řadová alba)

1. MASTER’S HAMMER – Vracejte konve na místo

2. FORGOTTEN SILENCE – La Grande Bouffe

3. MINDWORK – Eterea

OBJEV ROKU

1. MORGUE SON

2. DROM

3. CULT OF FIRE

NEŘADOVÉ ALBUM ROKU (výběry & souhrny & komplety & reedice & živáky & kompilace & soundtracky & tributy)

1. FLAMENGO – Kuře v hodinkách

2. KRABATHOR – Cool Mortification

3. PRAŽSKÝ VÝBĚR – Straka v hrsti

MINIALBUM & SPLIT & SINGL ROKU

1. FIVE SECONDS TO LEAVE / ESAZLESA

2. INGROWING – Heads Or Tails

3. LAHAR – Až přijde čas

VIDEO ROKU (koncerty & dokumenty & souhrny klipů)

1. HYPNOS – Visible Commando

2. Brutal Assault 2011

3. ARAKAIN XXX & Lucie Bílá – Music City / Open Air

VIDEOKLIP ROKU

1. BUTY – Píseň práce

2. HYPNOS – Inverted

3. ESAZLESA – Sobec

KONCERT & FESTIVAL ROKU

1. Brutal Assault (Jaroměř)
2. INSANIA – 25 let revolty (miniturné)
3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)

MÉDIUM ROKU (magazíny & fanziny & webziny & pořady)

1. Pařát
2. Abyss
3. Fobia

FIRMA ROKU (vydavatelé & distributoři & prodejci & promotéři)

1. Obscure

2. Obscene

3. MetalGate

POTĚŠENÍ ROKU

koncertně obnovený PRAŽSKÝ VÝBĚR

opětovný narůst počtu vydaných vinylů

30 let skupiny ARAKAIN

25 let skupiny INSANIA

videoklip MACHINE HEAD v produkci Mejla Production

vznik webzinu Echoes

ZKLAMÁNÍ ROKU

Daniel Landa alias Žito 44 a jeho blábolivý slavičí monolog

v Praze zadržen Randy Blythe (LAMB OF GOD) a s tím spojený mediální cirkus

zemřel Ivan Sekyra (ABRAXAS, PROJEKTIL, DRAKAR)

Česká televize a její likvidační přístup k hudebním pořadům

tragicky zahynul David Sliwka (RUBUFASO MUKUFO)

Kromě cen v tradičních kategoriích byly uvedeny tři dějinně významné kapely do GALERIE LEGEND, konkrétně se jedná o:

legendu českého art rocku BLUE EFFECT,

legendu českého punku HRDINOVÉ NOVÉ FRONTY,

a legendu českého gotického rocku XIII. STOLETÍ.

Tato tři hudební uskupení se tak přidala ke kapelám Pražský výběr, Master’ Hammer, Insania, Olympic, Arakain a Visací zámek.

 

Koncert

Vyhlašování cen a koncert se konaly na Melodce již pošesté v řadě. Úderem sedmé hodiny večerní zahájili celou akci svým vystoupením místní doom-death metalisté Somnus Aeternus, kteří nedávno vydali debut s názvem On The Shores Of Oblivion a na předávání cen Břitva se objevili poprvé.

Jako další se na Břitvě taktéž premiérově představila kapela Morgue Son z Uherského Hradiště, hrající temný progressive metal. Do své diskografie si nedávno připsali album Impure Speculum Replete With Eeriness a v rámci kategorie Objev roku získali první místo.

Následovali šumperští Dying Passion hrající jedinečný melodický, melancholický rock s elektronickými prvky, který by mohl zaujmout i čtenáře a čtenářky tvrdé hudbě příliš neholdující. Zpěvačku Zuzanu Jelínkovou bychom s klidným svědomím mohli označit za jednu z nejlepších a nejcharismatičtějších zpěvaček u nás. Jejich loňské album Amplify obsadilo v anketě páté místo.

 

Po těchto třech kapelách následovalo samotné vyhlášení výsledků všech kategorií ankety Břitva včetně uvedení dalších tří hudebních uskupení do Galerie legend.

Po pauze se na pódium nachystala sušická melodic death metalová kapela Mortifilia, která byla, co se vystupování na Břitvě týče, posledním nováčkem. V ostatních ohledech ale skupina žádným nováčkem není, na naší scéně působí již patnáctým rokem a loni si na své konto připsala páté řadové album.

Hvězdou celého večera měla být původně rosická kapela Forgotten Silence se svým albem La Grande Bouffe, kvůli zdravotním problémům bubeníka však nemohla vystoupit a nahradili ji Mindwork z Prahy. Náhrada to byla rozhodně adekvátní, Mindwork stejně jako Forgotten Silence patří k tomu nejlepšímu, co současná česká hudební scéna nabízí. Jejich loňské album Eterea, které získalo třetí místo v kategorii Album roku a taktéž bylo nominováno na žánrovou cenu Anděl, je toho důkazem. Přestože kapela přišla na řadu až v pozdních hodinách a už pro ni nezůstal dostatečný prostor, ti, kteří vydrželi, si odnesli skvělý zážitek v podobě kombinace tvrdých pasáží s ostrými kytarami, jazzových vyhrávek a chytlavých zasněných melodií.

Kompletní výsledky hlasování včetně počtu dosažených bodů a další informace naleznete na oficiálních webových stránkách: http://cenybritva.cz/

Fotky: oficiální stránky kapel a Bandzone profily

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2013 12:21 Nahlásit obsah