Jiný kraj, jiný mrav: Jaké jsou ideály krásy v jednotlivých částech světa?

Jiný kraj, jiný mrav: Jaké jsou ideály krásy v jednotlivých částech světa? Zdroj: Shutterstock.com

Není tajemstvím, že ideály krásy se mění v závislosti na zeměpisných souřadnicích. Každá kultura přistupuje k pojetí krásy jiným způsobem. Jak tedy na ideál ženské krásy pohlížejí v jednotlivých částech světa? Budete se divit!

Bez make-upu

Takové Francouzky se cítí nejlépe bez make-upu. Francie je zemí, v níž se ctí přírodní krása. Hollywoodské celebrity s výrazným make-upem pak ilustrují přesný opak typické francouzské ženy. 

Francouzky přistupují k používání make-upu s ohledem na další světové kultury velmi střízlivě, chtějí zůstat samy sebou. "Pokud francouzská žena make-up používá, tak pouze minimálně, aby vyzdvihla své přirozené rysy. Pokud vaše tvář vypadá tak, že jste na podtržení jejího půvabu vynaložila spoustu času a úsilí, nejste tou skutečnou pařížskou kráskou," říká profesionální francouzský stylista Violette.

Zdroj: Shutterstock.com

Plnější postava

Štíhlá a pevná postava je ideálem krásy v západním světě. V jiných částech světa však často platí rčení "čím větší, tím lepší". Například v Africe řada mužů oceňuje větší a silnější ženy. Nejde jenom o estetické preference, tento typ postavy odhaluje i její společenské postavení, vyšší kvalitu života a samozřejmě i plodnost.

Studie provedená v JAR dokonce ukázala, že obezita u tamějších žen je pro muže spojena s kvalitními životními podmínkami. Tento pohled na ideál krásy je ostatně stejně starý jako lidstvo samo, vzpomeňme si třeba na Věstonickou Venuši!

Dokonalý nos

Věděla jste, že v Íránu je největší počet operací nosu na jednoho obyvatele na světě? Touha po dokonalém nosu je totiž pro zahalené Íránky jednou z mála možností, jak mohou na svou krásu upozornit. O služby plastických chirurgů je v Íránu enormní zájem, tamější ženy neodrazuje ani fakt, že plastika nosu představuje až šestinásobek měsíčního platu. To, že si některé Íránky mohou dovolit plastiku nosu, se nevztahuje pouze ke kráse samotné, plastikou také veřejně upozorňují na to, že patří k vyšší společenské třídě. 

Dlouhý krk

Pokud byste žila v Thajsku nebo Barmě a byla příslušnicí kmene Padaung, stal by se pro vás ideálem krásy co nejdelší krk. Ženy z kmene Padaung si dle starobylých tradic nechávají postupně prodlužovat krk pomocí kovových (nejčastěji zlatých) obručí. I když je tento způsob úpravy těla nepohodlný a nepříjemný, dlouhá krční páteř je pro kmen Padaung znakem příslušnosti a zároveň ženské krásy.

Zdroj: Shutterstock.com

Tetování tváře

Ve Spojených státech je tetování tváře spojováno s příslušností ke gangu, nebo je známkou nežádoucího socální postavení. Úplným opakem je ovšem tetování na tváři pro maorské národy Nového Zélandu. Jde o prastarou tradici, kterou se v minulosti vyjadřovalo postavení ve společnosti a která měla posvátný význam. Maorští muži si nechávali potetovat obličej celý, u žen se pak tetování omezilo na oblast rtů a brady.

Toto tetování zvané Ta Moko si mohou i v současnosti dovolit pořídit pouze obyvatelé Nového Zélandu. Tímto tetováním vzdávají čest svým kořenům.

strana 1 / 2
Autor:
Publikováno: 5. 9. 2017 10:36 Nahlásit obsah