Máte citlivou pleť? Poradíme vám, jak docílíte toho, abyste s ní byla opět spokojená!

Máte citlivou pleť? Poradíme vám, jak docílíte toho, abyste s ní byla opět spokojená! Zdroj: Shutterstock.com

Každá druhá žena má citlivou pokožku, která se projevuje mírným zarudnutím, šupinkami, vyrážkou, nebo v horších případech ekzémem nebo lupenkou. Nejde ale o problémy, se kterými nic neuděláte. Jakmile totiž porozumíte řeči své kůže, můžete ji začít léčit a vyvarovat se tím nežádoucích vad na kráse!

Co způsobuje, že je pleť citlivá?

Za to, že máte citlivou pleť, můžete v prvé řadě poděkovat genetice. Za citlivou pleť ovšem může také její manuální poškozování (třeba když si mačkáte pupínky), nesprávně zvolená kosmetika nebo negativní vliv vnějšího prostředí.

V případě citlivé pleti dochází k tomu, že svrchní vrstva pleti zvaná kožní bariéra či hydrolipidová vrstva špatně vykonává svou funkci. Kožní bariéra, která pracuje správně, je minimálně propustná, čímž chrání pleť před negativními vlivy prostředí. Ať už jde o UV záření, infekce či chemikálie.

Kožní bariéra je důležitá i z hlediska kosmetického. Tato svrchní vrstva pleti, která je z větší části nepropustná, zamezuje tomu, aby se do organismu dostaly také dráždivé látky z kosmetických přípravků, ktemin/conré by mohly případně způsobit zánětlivé či alergické reakce.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak omezit citlivost pokožky?

Pokud kožní bariéra nefunguje, jak má, a je tedy poškozená, určitě jste si všimla toho, že vaše pleť je podrážděná, svědí, objevují se na ní šupinky nebo je nadměrně citlivá. V případě, že se chcete alespoň částečně zbavit problémů, které máte s pokožkou obličeje, zkuste svou kožní bariéru přirozeně posílit. Vyzkoušejte následující opatření – výsledek bude jistě stát za to!

1. Hydratujte

Abyste opravili svou kožní bariéru, nejprve ji pravidelně zvlhčujte vhodným krémem. Měl by obsahovat ceramidy, aby dal do pořádku lipidovou vrstvu pokožky. Tento přípravek by měl obsahovat také zvlhčující látky, aby vaši pleť dostatečně hydratoval.

2. Pozor na teplotu vody

Obličej si nikdy neumývejte horkou vodou, myjte si jej studenou nebo vlažnou vodou. Pokud si libujete v horkých sprchách, nenechte vodu, aby vám při tom kapala na obličej. Horká voda totiž snižuje množství lipidů v kožní bariéře, čímž podporuje vznik sušší pleti.

3. Opatrně s kosmetikou

Nepřehánějte to s množství přípravků, kterými denně pečujete o svou pleť. Hrozí, že ji zbytečně zatížíte. Navíc přestaňte používat kosmetiku obsahující parabeny, parfemační látky a alhokohol. A rozhodně si tvář nikdy neumývejte přípravky na bázi mýdla!

Zdroj: Shutterstock.com

4. Zapomeňte na pravidelný peeling

Na tento typ mechanického ošetřovaní pleti určitě zapomeňte. V případě oslabené kožní bariéry byste mohla své pleti ještě víc ublížit!

5. Chraňte pleť před UV zářením

Každý den používejte krém s ochranným slunečním faktorem - i v zimě. Svou pleť tak ochráníte před škodlivým UV zářením a podpoříte tak její odolnost.

6. Vyvarujte se stresu

Pokud to jde, vyvarujte se stresovým situacím. Právě stres totiž snižuje regenerační procesy pleti, a to i obnovu kožní bariéry.

7. Vylepšete si jídelníček

Chcete-li vylepšit funkci své kožní bariéry, zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující vitamíny A, C a B. Jezte tedy častěji třeba citrusy, brambory, brokolici, rajčata, černý rybíz, mango, meruňky, mrkev, meloun, ořechy, mořské ryby, ovesné vločky, luštěniny, vejce nebo mléčné výrobky.

Autor:
Publikováno: 11. 10. 2017 10:04 Nahlásit obsah