Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Chci ROZCHOD – 10 problémů, kterých se bojíš a jak na ně

Chci ROZCHOD – 10 problémů, kterých se bojíš a jak na ně

Znáte to, na začátku jsme zamilovaní, přehlížíme některé věci a znaky, že daný partner se k nám nehodí. Máme růžové brýle, zůstáváme s ním a doufáme, že se změní kvůli nám. Po pár měsících či dokonce už letech zjistíme, že tohle dál nechceme. A přijde rozchod či rozvod.

Jeden z páru je iniciátorem rozchodu. Většinou je to žena, navrhovatelky rozvodu jsou už dlouhodobě ze dvou třetin ženy.  Může nastat situace, kdy se žena bláznivě zamiluje, chce pálit mosty a ze současného „hrozného“ vztahu a odejít za jiným. Proč se to stává? Toto je už ovšem téma na jiný článek.

Zde si probereme situaci jak rozchod dotáhnout do konce, když už jsme se jednou pro něj my ženy rozhodly, ať už je důvodem „přesedlání“ na nového partnera či „prostá“ SVOBODA. Ženy totiž často z rozchodu couvnou, je jim líto partnera. Jenže bohužel stejně se všechno nakonec vrátí do stejných kolejí. Co vás tedy může potkat za problémy když už řeknete: „Chci se rozejít!“ ?

1. Muž nechce rozchod přijmout

Z chlapa, který byl doteď tvrďák, se stal kluk, kterého je ti moc líto. Mohou se objevit slzy, bude prosit, vzpomínat na pěkné chvíle, ukazovat fotky, říkat že jsi ženská jeho života a slibovat jak se všechno zlepší a jak se zněmí.

Řešení:  Lítost musí jít stranou! Už ses jednou rozhodla, tak si za tím stůj. Určitě je to rozhodnutí, které v tobě zrálo dlouho. (Nepředpokládám, že rozchodem jen vyhrožuješ!) Vzpomeň si na všechny ty chvíle kdy ti ubližoval a jak ti přitom bylo. Pokud byste se k sobě jednou chtěli vrátit, není problém to znovu dát dohromady třeba za půl roku. Zkuste to ale každý sám. A teď musíš zachraňovat sebe! Tebe snad někdo lituje?

Radka, 28 let: U nás byl rozchod po 6 letech, pak návrat na necelý rok, úplně k ničemu – ztraceny čas a bolest navíc. Par měsíců po druhém rozchodu jsem potkala současného manžela, za necelý rok jsme se vzali a teď v listopadu čekáme mrňouse. Jsem s nim šťastná tak, jak jsem s bývalým nikdy nebyla, kolikrát si říkám, proč jsem s ex vlastně byla tak dlouho, proč jsem ho porad omlouvala.

 2. Muž tě neustále objímá, hladí, chce líbat

Přítel se tě snaží pořád získat. Bude se tě snažit dotýkat, bude navrhovat že si ještě „naposledy pořádně užijete v posteli“ nebo že ti dá krásnou masáž.

Řešení: Nenechej se na to nalákat. Pokud tě bude hladit, vezmi jeho ruku a dej mi pryč s tím, že si to nepřeješ a ať už to neopakuje. Máte-li společnou postel, odstěhuj se na noc do jiného pokoje, aby ses v klidu vyspala a nikdo se tě nesnažil v noci objímat a hrát ti na city.

3. Muž navrhuje dát si „pauzu“

Tvůj přítel navrhuje dát si pauzu ve vztahu. Jenže jak si to představuje? Že každý budete chodit do společnosti sám a hledat si někoho jiného a budete mít společnou domácnost kde mu budeš dál prát a žehlit???

Řešení:  Pauza není dobrá, zvlášť když už jste se „rozcházeli“ několikrát a pořád to neklape. Jen byste tím odsouvali to, co stejně má přijít. Ideální je, když si dáte např. jeden týden volna před řešením společných věcí. Ty nebo on se odstěhujte jinam (k rodičům, kamarádům), mezitím se vše uklidní a snad se i on s rozchodem smíří. Domluvte se ale na přesný den a čas kdy se sejdete a věci dořešíte.

4. Neustále ti píše SMS, volá

Jsi v práci a musíš mít vypnutý telefon, protože ti pořád vyvolává? Emailová schránka už ti přetéká srdceryvnými emaily? Neustále tě tím deptá a možná i po rozchodu deptat bude.

Řešení: Rozhodně nepomůže změnit si email či telefonní číslo. To můžeš udělat až po rozchodu pokud nebudete muset řešit děti. Do té doby to přehlížej. Na emaily nereaguj, v telefonu buď jako ledová královna – mluv jasně, stručně a hlavně žádné obhajování rozchodu. Zeptej se ho co potřebuje, pokud nic důležitého, tak se rozluč a zavěs. Hlavně vše v klidu a bez hádek.

Marie, 31 let, po 8,5 let vztahu: Moje rada zní, nesnaž se být kamarádská, dáváš mu tak plané naděje, nevolat si, neodepisovat mu na sms, spíše být odměřená a on se z toho dostane. Kolikrát jsem chtěla vyměknout, ale vždycky jsem si málem nafackovala.

5. Společný majetek, děti či zvířata ?

Kdo nic takového nemá,  má o problém méně a rozchod je snadný. Muž může opět útočit na city, že si nechá vašeho milovaného psa a nebo že chce děti do své péče. Nevíš už kdo co kupoval, nepsali jste si žádné účetnictví domácnosti...

Řešení: Než navrhneš rozchod, promysli si už případné dělení majetku a vyřešení bydlení. Hlavně opět nepodlehni jeho naléhání a fňukání, že když on se odstěhuje, tak si nebude umět vyžehlit, že nemá náladu si teď hledat nějaké bydlení, že nemá kam si dát věci apod. Rozhodně nebuď hrdinka, která mu tam vše nechá a odejde s kabelkou! Zvaž kam půjdeš bydlet, zda si můžeš vzít hypotéku a jak velkou, kde vezmeš peníze na vyrovnání atd. Případně se neváhej obrátit na odborníka.  Zvlášť co se týká domluvy ohledně dětí! Možná bude zapotřebí i právník, aby sepsal vyrovnání majetku. Záleží jak se domluvíš s partnerem.

Viki, 25 let: Já byla hrdinka a spoustu věcí jsem tam ex nechala, aby se chudáček netrápil při vybírání nové žehličky a vysavače a podobně. Dnes bych jednala jinak. Mysli teď jenom na sebe. Věci odvez co nejrychleji, aby tě to tak nedrásalo.

6. Společní přátele

Bojíš se, že přijdeš o partu lidí se kterými jste se přátelili? Že je tvůj přítel přetáhne na svou stranu a bude tě jen před nimi jen pomlouvat a oni už se ti nikdy neozvou?

Řešení: Pokud to jsou skuteční přátelé, tak ti zůstanou i po rozchodu. Jen zapomeň na nějaké společné akce, kde se bude vyskytovat tvůj ex. Aspoň pro začátek, než se s tím oba vyrovnáte. Navíc nikde není psané, že si nenajdeš nové přátele. Třeba tvůj následující partner bude mít fajn kamarády a nebo se s příjemnými lidmi seznámíš třeba v kurzu volejbalu.

Lenka, 27 let: Po rozchodu jsem vlastně vyhrála. Dobří přátelé mi zůstali, dost jsem se osamostatnila a dospěla, bylo to nejlepší co jsem pro sebe samotnou mohla udělat. Jen neudělat ten krok zpět.

 

7. Kam jít bydlet?

V hlavě máte oba tisíc otázek kam půjdete bydlet a kam všechny ty své věci dáte.  Pokud chceš odstěhovat ze společného bydlení partnera, také to může být problém.

Řešení: Už sice nejsi dítě aby se o tebe starali rodiče, ale tady musí jít hrdost stranou a běž se s nimi poradit. Určitě tebe ani partnera nenechají ve štychu , pomůžou a poradí. Třeba nakonec ještě budou rádi, že se k nim vrátíš a budetš jim přispívat na inkaso. Pokud není možné jít bydlet k rodičům, zjisti si bydlení u kamarádek. Třeba někdo rád pronajme pokoj. Také je tady možnost vlastního bydlení. Zde ale musíš důkladně zvážit zda bys ho utáhla, kde bys vzala na splátky, inkaso atd.

Jitka 35 let, po 10 letech (2 roky manželství): Šla jsem zpět k rodičům. Se stěhováním mi pomáhala sestra se svým přítelem, byla jsem jim vděčná, že mi to naházeli do tašek a naložili, sama bych tam asi jen tak seděla a přemýšlela, jestli dělám opravdu dobře.

8. Neustále chce rozebírat proč vlastně

Už jste se dohodli na nějakých věcech, ale on do toho pořád musí šťourat a rozebírat, že to nebylo tak špatné atd. Že doufá, jak to zase dáte dohromady atd. Místo balení věcí si sedne na postel, začne brečet, lituje toho a nutí tě odpovídat na jeho otázky zda jsi ho milovala atd.

Řešení: Opět ti hraje na city. Rázně ho utni, že už se o tom nechceš bavit, že názor nezměníš a jdi pryč. Třeba balit jeho věci. ;)

9. Stěhování – jak na to?

Máš velkou hrůzu jak odvozíš všechny věci, když nemáš ani auto, ani sílu a navíc se ti hrozně nechce do balení? Nebo je problém v tom, že odstěhovat se nechce přítel, když bydlení zůstane tobě? Máš strach co na to řeknou sousedi, když to uvidí?

Řešení: Pokud se stěhuješ ty, zavolej si na pomoc nějakou z kamarádek. Určitě ti pomůže sbalit i věci. S nošením těžších věcí ti jistě pomůže nějaký spolužák, bratr, přítel kamarádky atd.  Rozhodně do stěhování nezatahuj rodiče, ti mají jistě svých problémů dost.

Má-li se stěhovat ex a pořád se mu do toho nechce, tak využij situace když bude v práci, sbal mu všechny věci do krabic a nanos třeba do garáže/ do jedné místnosti. Pak mu pošli SMS, že to má sbalené, ať si pro to přijede do týdne, jinak věci skončí na ulici. Samozřejmě pokud je to možné, domlouvejte se v klidu, žádné vyhrožování. Na sousedy a ostatní kašli. Zbytečně se toho bojíš. Než sousedi zjistí, že jste se rozešli, už budeš dávno odstěhovaná. Samozřejmě ideální bude, když stěhování proběhne v době, kdy jsou ostatní lidé v práci.

Marcela, 26 let, po 8mi letech vztahu: Takže jsem se jeden večer sbalila, všechno, co šlo, narvala do auta. Počkala jsem, až usne a v noci, téměř k ránu odjela a víc se tam nevrátila. Bez slůvka rozloučení, ono loučit se popravdě nebylo s kým.

 

10. Jak to říct rodičům a kamarádům?

Stáhne se ti žaludek a rozklepávají kolena když si vzpomeneš na své rodiče  jak jim to říkáš? Myslíš na babičku, která má i tak deprese, našetřené věno na svatbu a bojíš se, že ji klepne při této informaci? Máš strach, že tě kamarádky odsoudí?

Řešení: Nic není tak horké a jistě tví nejbližší přežili horší věci! Pokud už předtím rodina věděla, že jste nějaké problémy měli, tak rozchod vezmou snadněji. Nejlepší bude, pokud ti s tím někdo pomůže, aby tu informaci sami vstřebali, než s tebou osobně budou mluvit. Svěř se první bráchovi nebo sestře, zkus ji poprosit aby to rodičům ve vhodné chvíli řekli sama. Totéž i co se týká prarodičů. U kamarádek a kamarádů ti nezbude nic jiného než jim to říct sama. V každém případě ale všem řekni jen že jste se rozešli a dál, že se o tom nechceš bavit. Že možná až později, že to zatím hodně bolí. Rozhodně expřítele nepomlouvej, shazovala bys jen sama sebe!

Klára, 27 let, po 4 letech vztahu: Společným kamarádům jsem poslala email, že jsme se rozešli s přítelem a přesto bych s nimi ráda zůstala v kontaktu i když vím, že to nebude jednoduché. Bála jsem se co bude, ale přišly mi milé emaily s tím, že kdybych potřebovala, ať se určitě ozvu.

 

Rozchod je jedna z etap života, věz, že i když si ještě možná sáhneš víc na dno, určitě Tě čekají nějaké pěkné chvíle v budoucnu. Hlavně nezapomeň na slušné jednání, chování a férové vyrovnání.Rozhodně se vyhni nějakým urážkám, výčitkám a praní špinavého prádla na veřejnosti.

A jaké byly Vaše rozchody? Máte poučení i rady pro ty, kteří to právě zažívají?

Publikováno: 4. 10. 2012 00:00 Nahlásit obsah