Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Co vše prozradí poloha během spánku o vašem vztahu s milovaným partnerem?

Co vše prozradí poloha během spánku o vašem vztahu s milovaným partnerem?

Každý pár spí jinak. Poloha, ve které Vy a Váš partner ležíte během spánku, může něco vypovídat o tom, co k sobě cítíte a co se právě děje ve vašem vztahu. V průběhu společného soužití se polohy různě mění. Jaká je vaše aktuální?

1. Tváří v tvář

Ležíte čelem k sobě velmi blízko sebe, vidíte na sebe, dýcháte si do obličeje.

Vzhledem k nepohodlnosti této polohy takto spí obvykle jen velmi zamilované dvojice ze začátku vztahu, kdy ještě pohodlí odsouváme stranou a maximálně si užíváme jeden druhého, třeba i oddalujeme spánek, abychom se co nejdéle mohli dívat své drahé polovičce do tváře, na což je tato poloha ideální…

2. Lžičky

Oba ležíte na boku čelem stejným směrem, partner vás zezadu objímá a vy k němu tisknete zadeček.

Takto spávají zamilované páry, které mají vyrovnaný vztah. Žena cítí potřebu být chráněna, být v bezpečí, muž chce zase svou partnerku ochraňovat a starat se o ni – v této poloze je oběma vyhověno. Žena si může připadat jako křehká a opečovávaná, muž jako silný ochránce své drahé. Tělesná blízkost je opravdu velká, přitom se jedná o poměrně pohodlnou polohu alespoň během usínání…

3. Obrácené lžičky

Stejné jako přechozí poloha, avšak obráceně, vy svého partnera objímáte zezadu.

Taktéž zamilovaná poloha, stejně kontaktní, nejspíše je všechno v naprostém pořádku, zejména pokud vás u toho ještě navíc partner drží za ruku.

4. Žena na mužově rameni

Muž leží na zádech a vy si k němu leháte bokem (čelem i zády) a pokládáte mu hlavu na jeho rameno.

Potřebujete být chráněna a mít pocit, že jste se svým partnerem v bezpečí. Partner chce tuto vaši potřebu naplnit, proto přes vás přehodí svou mužnou paži, avšak nechce být příliš omezován a přizpůsobovat se. Může to znamenat, že potřebuje ve vztahu více nezávislosti, může mít také sklony být ve vztahu dominantní.

5. Muž se ženě tiskne do náruče

Vy ležíte a muž se vám co nejpevněji tulí do náruče.

I muž občas potřebuje být v bezpečí, cítit, že jste tady opravdu pro něj. Třeba má nějaké problémy, je vyřízený, smutný nebo zoufalý. Pokud má potřebu se k vám schoulit, láskyplně mu vyhovte. Samozřejmě není dobré, že mu zrovna není úplně nejlépe, ale pro vás je tato jeho potřeba důkaz, že vám zcela věří a potřebuje vás. I muži jsou občas bezbranní.

6. Záda a zadečky k sobě

Spíte sice zády k sobě, ale jste velmi blízko, takže zadky máte přitisknuté.

Už jste spolu pravděpodobně delší dobu, takže vám jde především o pohodlí během spánku, všechny vaše končetiny se mohou volně pohybovat, ale přece jen chcete i během noci cítit, že máte svou drahou polovičku blízko u sebe. Dotek zadečkem a zády ukazuje, že se navzájem potřebujete a nejsou mezi vámi žádné větší problémy.

7. Čelem k sobě s kontaktními body

Ležíte čelem k sobě dále od sebe, ale pár místy na těle se dotýkáte (např. vás partner drží za ruku a dotýká se vás jednou nohou).

Potřebujete mít kolem sebe místo, ať už z toho důvodu, že jste velké individuality, nebo kvůli svému pohodlí či zdraví. To, že se k tomu alespoň trochu dotýkáte, značí, že jste pro sebe důležití a potřebujete být v kontaktu. Patříte k sobě, i když musíte nutně mít každý svou peřinu.

8. Každý zvlášť

Ležíte každý na své straně postele daleko od sebe, vůbec se nedotýkáte, v podstatě o sobě během noci nevíte.

Možností je několik. Takto spávají páry, které se právě pohádaly, nebo které mezi sebou mají velký problém. Pokud jste se na okraje postele dostali postupně, pravděpodobně to znamená, že váš vztah pomalu přestával a přestává být tak silný, jako byl dříve. Ale na druhou stranu existují i páry, které takto spí od začátku, vše je mezi nimi v pořádku a navzájem se milují. Může se jednat o dvě velké individuality, o lidi, kteří se nechtějí nechat omezovat, ale třeba také může být důvodem to, že člověk v noci potřebuje kolem sebe dostatek místa nejen kvůli vlastnímu pohodlí, ale i kvůli zdravotním problémům. Na druhý konec postele se partner uchyluje i v případě, že vás chce během noci co nejméně rušit, když ví, že jeho slánek nebývá zrovna nejklidnější.

9. Muž leží rozplácnutý a vůbec si vás nevšímá

Pokud se muž každý večer rozvalí přes většinu postele tak, aby měl sám co nejvíce pohodlí, a vůbec se nestará o to, jak se leží vám, natož aby se snažil o alespoň malinký tělesný kontakt, pravděpodobně něco ve vašem vztahu není v pořádku. Pokud tohle dělá pouze v noci, nemusí se jednat o nic vážného, možná je to i jen planý poplach a prostě tohle ke spánku potřebuje, ale nechová se takto lhostejně a nepřizpůsobivě i přes den…?

K typům spaní páru, byť už se nejedná přímo o polohy, bychom ještě mohli zařadit spaní ve třech s dítětem uprostřed a spaní v oddělených ložnicích. Na oba tyto „způsoby nocování“ však mají různé názory jak samotní lidé, tak psychologové, a zejména druhé zmíněné může značit rozličné věci.

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2013 00:00 Nahlásit obsah