Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Kamarád taky rád

Kamarád taky rád

Dalo by se říct, že přátelství s benefity - neboli kamarádství s výhodami - je jakýmsi fenoménem dnešní doby. Dříve poměrně tabuizované téma se nyní jeví jako zcela přirozená věc. A co s sebou vlastně takové přátelství přináší? Stručně a jasně - sex!

Přátelství s benefity obvykle vyhledávají lidé bez závazků, kteří nemohou najít vhodného partnera pro vztah. Tento způsob je pro ně jednoduchým řešením, jak mít pravidelný sex a nebýt přitom na nikoho vázán. Týká se to především úspěšných mužů a žen, kteří nejsou ochotni snížit své nároky na potencionální partnery, což potvrzuje i psycholožka z Institutu partnerských vztahů Alex Doležalová. „Tito lidé mají obvykle úspěch v profesi a jsou finančně nezávislí. Mají tak zvýšené požadavky na partnery, a jakmile nemohou najít někoho podle svých představ, přistupují na přátelství s benefity. Je to pro ně zkrátka pohodlnější, neboť se nemusí nijak omezovat, plánovat budoucnost nebo do někoho investovat," říká psycholožka.

Láska na obtíž

Kamarádství s benefity mnohdy vzniká také u přátel, kteří jsou zrovna nezadaní, a tak si touto cestou vzájemně „vypomáhají". V takovém případě je ale obvykle nebezpečí, že jeden z nich je do toho druhého zamilovaný. „Začala jsem s Davidem spát v době, kdy jsme se znali necelého půl roku. Byla jsem naivní a doufala, že z toho časem vznikne vztah a že musím jen vydržet. Vztah se z toho ale nakonec nevyklubal, protože Davidovi to maximálně vyhovuje a já jsem se s tím musela smířit," svěřuje se čtyřiadvacetiletá Alžběta.

Situace, v níž se ocitla Alžběta, jsou velmi časté a neobejdou se bez trápení a zlomeného srdce. Zamilovaní lidé, kteří se udržují v naději, že se z takového kamarádství vyklube plnohodnotný vztah, navíc přicházejí o možnost seznámení s jinými perspektivními jedinci.

Výhody a nevýhody přátelství s benefity

Jaké jsou další výhody a nevýhody takové formy přátelství? „Pozitiva vnímám určitě v tom, že to není závazné. Pokud člověk nehledá vážný vztah, je tohle dobrý kompromis," říká jednadvacetiletá Veronika. S jejími slovy souhlasí také naše čtenářka Michaela a dodává: „Velmi mi to vyhovuje, neboť mě nikdo neomezuju a můžu být i s jinými kamarády, aniž by mi někdo dělal scény. Navíc v tom nejsou žádné velké emoce, takže když to skončí, nikdo se necítí ukřivděný nebo naštvaný."

Důležité je vymezení hranic

Když už se dva pro tento vztah - nevztah rozhodnou, měli by si tedy vymezit jasná pravidla, kterými se budou řídit. „Mít kamaráda na sex je fajn, ale člověk si musí určit hranice a ty nepřekračovat. Musí si uvědomit, že si ten druhý může dělat, co chce," upozorňuje dvaadvacetiletá Hana.

V případě, že si pohráváte s myšlenkou, že kamaráda na sex vyzkoušíte, zvažte všechna pro a proti. Nic totiž není jen černé a bílé, a tak by se mohlo lehce stát, že byste místo uspokojení zažila pouze velké zklamání.

Publikováno: 10. 5. 2018 07:00 Nahlásit obsah