Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Pes místo dítěte? Dnes běžné partnerské soužití

Pes místo dítěte? Dnes běžné partnerské soužití

Kdepak hlídač u boudy, pes u nás získává stále výlučnější postavení. Už není jen kamarádem osamělých či stárnoucích lidí, stále častěji potkáváme mladé dvojice láskyplně opečovávající chlupáče na vodítku. Čím dál častěji si mladí lidé pořizují místo dítěte psa. Čím to je? Ztrácíme rodičovské pudy nebo se jen dopředu bojíme toho, co je přirozené..

Pes, nejlepší přítel člověka

Je všeobecně známo, jaký význam má blízký vztah se psem pro starší a osamělé lidi, pro něž je mnohdy jedinou živou bytostí, se kterou za celý den promluví. Pes je důvodem, proč uvařit, proč alespoň vyjít před dům nebo záminkou pro navázání rozhovoru s cizími lidmi na lavičce v parku.

Zajímavé téma je též fyzická podobnost páníčka a psa. Hlubinami internetu putují anekdotické fotografie skutečně „sladěných“ párů. Ovšem, proč si pořizují psa mladí bezdětní lidé, kteří přestávají toužit po svém vlastním lidském potomku?

Pes jako náhrada za dítě

Překvapivé údaje získala společnost Flexin na základě dotazování 1250 majitelů psů po celých Spojených státech. Víc než polovina z párů tvrdí, že zvolili život se psem místo života s dítětem proto, že si nejsou jisti, zda by se dokázali o dítě postarat, protože má přece jen vyšší nároky. A funguje u nich představa o dokonalém životě TY + JÁ + PES. Navíc dávají přednost spíš adopci dospělého psa před štěnětem. Štěně totiž vyžaduje víc pohybu a víc času a trpělivosti při výchově.

Postavení psa v rodině závisí také na místě, kde majitelé žijí. Na venkově lidé považují psa spíše za další ze zvířat, zatímco ve městech vidí majitelé ve svém psovi dítě. A to platí stejně v západní Evropě jako v USA.

Pes jako malé božstvo

Zní to možná zvláštně, ale pes může plnit v rodinných vztazích i roli jakéhosi malého bůžka, jehož prostřednictvím získávají někteří členové domácnosti uznání a pozornost. Kdo se dobře stará o „miláčka“, mívá u ostatních jistá privilegia.

Pes v roli náhradního dítěte si obvykle žije jako v bavlnce. Některé páry si ho pořídili mnohdy jako „předvoj“ budoucího dítěte. Na dítě se ještě necítí, ale společný kamarád je spojuje. Navíc si tak nenápadně otestují, jak jejich drahá polovička zvládne svůj podíl na péči a povinnostech.

Rodiny s pejsky místo dětí se přátelí, pořádají dokonce oslavy a párty pro jednotlivé psy a vůbec se scházejí obdobně jako rodiny s malými dětmi. Existuje dokonce rozmáhající se síť luxusních obchodů, nabízejících vybavení výhradně pro tyto „skoroděti“.

Často tento pes může téměř vše. Má svůj hrací koutek, své místo u společného stolu, může na drahou sedačku v obývacím pokoji i do postele svých majitelů. Páníček mu pořižuje své home video i rodinné foto.

Náhradní dítě si ale nepořizují jen partnerské dvojice. Takové psí dítě může sdílet třeba matka žijící jen se svým dospělým synem - mamánkem. Matka si nahrazuje partnera, syn partnerku a oba jsou spokojeni, když jim pes nahradí dítě. Že jste se s takovou dvojicí nesetkali? Jen se dobře rozhlédněte…

Pes jako oživlá hračka

Skutečný boom chovu psů teď zažívá Japonsko. Na ulici můžete potkat ženu tlačící skládací kočárek, když se ale skloníte a nahlédnete pod stříšku, vykoukne na vás jeden nebo hned několik psích čumáčků.

Psa si mnohé dobře situované ženy nebo manželské páry pořizují skutečně místo dítěte. Zahrnují je speciálními hračkami, oblečky šitými na míru, čepičky a botičky nevyjímaje. Vozí je s sebou na nákupy do módních butiků, rozmazlují a v psím salónu nabarví srst i drápy.

Nabízí se tedy otázka. Může pes opravdu nahradit dítě ze společného partnerství? 

Autor:
Publikováno: 25. 7. 2013 00:00 Nahlásit obsah