Trhání barborky: Aneb hurá 4. prosince na třešňové větvičky

Trhání barborky: Aneb hurá 4. prosince na třešňové větvičky Zdroj: Pixabay.com

Svátek svaté Barbory, který připadá na 4. prosince, si oblíbily hlavně mladé dívky toužící po vdavkách. K tomuto dni se totiž vztahuje starý lidový zvyk zvaný trhání barborek. Barborky prý mají kouzelnou moc: Pokud vám do Štědrého dne vykvetou, tak se do roka vdáte. Tak tedy hurá 4. prosince na větvičky třešně, višně nebo zlatý déšť!

Větvičky barborek: Tradiční adventní ozdoba

Trhání barborky je krásný český zvyk, který se těší stále velké oblibě. A to jak mezi svobodnými dívkami, tak vdanými ženami. Barborky ve váze, tedy větvičky třešní, višní, zlatého deště, slivoně či jabloně, jsou totiž tradiční adventní ozdobou spousty českých interiérů.

Víte, že? Tradici trhání barborek udržuje zhruba polovina českých domácností. Vyplývá to z údajů průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Barborky byste měla trhat - ideálně šikmým řezem - přesně na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince. Následně je dejte do vázy s čerstvou vodou, kterou každý den obměňujte, a vyhraďte jim u vás doma jedinečné místo: Třeba uprostřed jídelního stolu. Během následujících dvaceti dnů, tedy do Vánoc, by vám měly barborky vykvést.

Zdroj: Shutterstock.com

Není barborka jako barborka

I když se v současné době na sv. Barboru trhají také větvičky jabloně, slivoně, brokve, meruňky, zlatého deště nebo vrby, tradičními barborkami jsou pouze třešňové a višňové větvičky. Právě z nich následně vykvetou překrásné sněhobílé květy. 

Svobodná dívka měla větvičky třešně či višně ze stromku starého alespoň 10 let dle tradic řezat 4. prosince už za svítání. A to přesně tehdy, když nad obzorem vykouknul první sluneční paprsek. Ještě, že se této tradice s brzkým vstáváním 4. prosince už držet nemusíme!

Magická moc barborek

Proč jsou barborky tak oblíbené? Už staletí se o nich říká, že mají magickou moc. Traduje se, že svobodná dívka, které do Štědrého dne barborky vykvetou, se do roka vdá.

Zdroj: Shutterstock.com V minulosti bylo také zvykem, že dívka nařezala barborek několik a ty pak postupně rozdala svým potenciálním ženichům. Kterému z nich barborka vykvetla nejdřív, toho si prý v následujícím roce vzala.

Dívky toužící po vdávání měly také další fígl: Každé z větviček daly jméno podle chlapců, kteří se jim líbí. Dívka si pak měla vzít toho chlapce, jehož větvička se jménem vykvetla jako první.

Autor:
Publikováno: 3. 12. 2018 14:00 Nahlásit obsah