Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Co byste určitě měla před svatbou vyřešit se snoubencem

Co byste určitě měla před svatbou vyřešit se snoubencem

Blíží se vaše svatba a vy jste zamilovaná až po uši. Do toho jste ve stresu kvůli blížící se ceremonii a musíte řešit milion věcí. Ale nebojte se, bude hůř. Vyřešila jste například už to, jestli budete mít společný účet, kdo bude doma řídit kasu či kolik dětí chcete?

I přes všechny stresy s přípravou svatby se na vás valí další problémy, a to ty po svatbě. Mezi největší kámen úrazu patří peníze. Jsou jednou z nejčastějších příčin rozpadu manželství. Podle odborníků si snoubenci o penězích pořádně nepromluví a v klidu situaci nerozeberou. Pak vznikají spory, které mohou vést až ke konci manželství. Co všechno je tedy důležité si před svatbou vyříkat?

Bude jeden společný účet nebo dva oddělené?
Není nutně podmínkou si hned po uzavření manželství zřizovat jeden účet. Finanční poradci naopak doporučují mít účty dva a jenom se domluvit, kdo bude co mít k zaplacení, popřípadě i na systému společného šetření. Budete vyznávat politiku žít na vysoké noze a spoléhat na vaši dobrou práci či spíše šetřit a myslet i na zadní vrátka?

Jak se podělíte o náklady za bydlení?

Můžete se domluvit, že jeden z vás zaplatí bydlení adruhý se postará o jídlo, oblečení a další věci. Přiměřeně se samozřejmě koukejte na výši platu obou z vás. To znamená, že jeden z dvojice s podstatně nižším platem nemůže platit stejnou částku jako ten, který vydělává o tisíce korun víc. V případě rovných výdělků si částku rozdělte rovnocenně na půl. Každý si zaplatí svoji část a zbytek je na jeho zvážení. Budeme si spořit do prasátka?

Pokud ani jeden z vás nevlastní spořící účet, měli byste si nějaký založit. Určitě v budoucnosti budete chtít větší bydlení, nové auto či novou kuchyň. 


Neskrýváte před sebou dluhy?

 Je možné, že si s sebou do manželství přinesete i dluhy. Může se jednat o peníze na vysokou školu, leasing na auto nebo hypotéku na byt. Měli byste si vyjasnit, zda půjčku bude splácet jenom jeden z partnerů nebo oba dva. Také vyřešte, jaký bude splátkový kalendář a dejte si pozor, aby tento dluh neohrozil vaše další plány do budoucnosti. 

Kdy chcete mít děti?
Dítě se vám může zdát jako velice jednoduchý nápad, ale je s ním spojena spousta starostí a peněz. Jako malé ještě tolik nestojí, ale až povyroste a začne jezdit na lyže, školní výlety či exkurze a bude nosit jedině značkové oblečení, pak se vám hodně prodraží. Počítejte tedy s výdaji už dopředu a narození dítěte či dětí si naplánujte. Také musíte myslet na bytové prostory, které dítě bude potřebovat. Jako malé si ještě nebude nárokovat právo na vlastní pokoj, ale v pubertě si ho bez vlastního soukromého místa nepřejte zažít. 


Kde budete bydlet?

Rozhodnout se pro bydliště bývá vcelku záludný boj. Budete bydlet v domě u rodičů či sami ve vlastním? A pokud budete u rodičů, budou to vaši nebo jeho? A pokud budete bydlet sami, pořídíte si byt, který budete několik desítek let splácet. Či si postavíte vlastní dům? Otázek a otázek. Rozhodně příteli neříkejte, jak jste se rozhodla vy a že on to buď bude akceptovat, nebo vás nemiluje. Rozhodněte se co nejlépe k finanční situaci a zohledněte i vaše soukromí. Protože bydlet s tchýní je někdy na obtíž. 

Autor:
Publikováno: 12. 10. 2012 20:47 Nahlásit obsah