Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Čtenářka píše: Utři si slzy

Čtenářka píše: Utři si slzy

Rozhodla jsem se pro krátkou ukázku toho, jak to vypadá po rozchodu. Já sice žiji v krásném a harmonickém vztahu, nicméně každý jsme si tím alespoň jednou v životě prošli. Žádný obecný návod jak se s nastalou situací vyrovnat neexistuje. Jsou jen příklady, ze kterých je možné si vybrat.

Ono totiž záleží také na tom, jak hluboce jsme zasaženi. Zda jsou ve vztahu děti? Společný majetek? Jak dlouho jsme s partnerem žili a zdali, jsme spolu vůbec žili? Každý má právo na své prožitky a každý to může prožívat úplně jinak a jinak dlouhou dobu. Takže nakonec přece jen nastal ten dramatický zlom v životě a je tady rozchod... 

Dostaví se pocity jako smutek, zmatek, pocit viny, křivda, zlost, bolest, strach, nenávist, láska, závist, žárlení, lítost, chuť se pomstít a mnoho jiných. Není toho málo a s tím vším se vyrovnat, bude nějakou chvíli trvat! Jsou lidé, kteří takový příval pocitů a emocí nezvládnou a uchýlí se ke konzumaci alkoholu, vyhledají tišící léky, v horším případě sáhnou po drogách. Pokud jsme svému vztahu obětovali vše, svůj čas, přátelé a koníčky, ocitneme se najednou sami a je to všechno ještě horší. Někteří dokonce začnou trpět stihomamem a mají nutkání bývalého partnera hlídat, kontrolovat a špehovat. Pokud to sami nezvládáte, je rozumné požádat o odbornou pomoc! Není to dnes už žádná novinka ani ostuda. Naopak si můžete připadat jako hvězda. V Americe má snad každá celebrita svého psychologa. Ono také není divu, zvládnout takový nápor práce a stresu, není žádná sranda! Někdy je těch myšlenek tolik, že má člověk problém je vměstnat do hlavy. Neustále vám tam skáče tisíc otazníků a vy se ptáte proč? Žádné proč neexistuje, prostě PROTO! Stalo se a teď to musíte řešit. Někomu může trvat vypořádat se s těmito pocity týden, měsíc, rok, léta a někdo se v tom nimrá celý život! 

Nejhorší co můžete udělat je uzavřít se sami do sebe a veškerý čas trávit pitváním těchto destruktivních pocitů a hledáním odpovědí. Nedej bože v hlavě plánovat pomstu. „Však já ti ukážu ty zmetku jeden“ a podobně. Nikomu neublížíte víc, než sami sobě a situaci to nezlepší, naopak ještě zhorší! Další věc, která je úplně špatně je vrhat se po hlavě do nového vztahu s myšlenkou, že na ztrátu psa, je nejlepší pořídit si nové štěně. Tuhle myšlenku ihned zapuďte! Mnoho lidí začne okamžitě s touhou najít někoho lepšího, tolerantnějšího, věrnějšího, vzornějšího, mužnějšího a já nevím co ještě - taková náplast na bebíčko nikdy nebude fungovat! Časem vás takový vztah začne otravovat, budete se dusit, nebudete mít s partnerem o čem mluvit a budete začínat tam, kde jste právě skončili! To proto, že jste šli do vztahu jen z jednoho důvodu. Ulevit si od bolesti. Tím pádem pak přehlížíte podstatné informace, které o sobě partner vysílá. Takový vztah funguje pouze jako ibuprofen.

1. Do nového vztahu se vstupuje s čistým štítem!

Bylo by nefér chtít po partnerovi všechny tyhle jmenované superlativy a sami do vztahu vstupovat jako chudinky, které potřebují pofoukat kolínko! Pokud od vztahu něco očekávám, musím také něco nabídnout! Milujeme přece tu danou osobu a nikoliv jen představu o ní. „Mám konečně prince, však ten bývalý prevít uvidí“!  

 

2. Nikdy nesrovnáváme současné vztahy se vztahy bývalými!

No ten Pepa byl ale v tomhle lepší nebo Franta, ten aspoň občas uvařil! Je a ta Maruška byla ale dračice! To co máte, jste si vybrali! Tak nesrovnávat a neremcat. Pokud nejste spokojení, opusťte takový vztah, než ho jedovatými výplody vaší fantazie načisto otrávíte! 

3. Rozvíjejte se jako člověk dál a poznávejte nové lidi, situace a koníčky.

Pokud čekáte, že vás bude partner podporovat a vy ho uzurpovat, fungovat to nebude! Podporujte se navzájem ve svých koníčcích a klidně mějte své přátelé dál. Přítel je ten člověk, který k vám bude vždy upřímný, a když bude potřeba, tak vás podrží! 

 

4. A konečně, nedělejte nic, co byste sami nechtěli, aby se dělo vám. 

Je to jen strohý pohled do situace po rozpadu partnerského vztahu. Toto téma je tak obsáhlé, že by se na něj dala napsat kniha a určitě byste takových knížek našli spoustu. Každý člověk sám nejlépe ví, co se mu honí hlavou a pokud má trochu zdravého rozumu, tak najde i řešení jak sám sobě pomoci. A jak jsem psala, navštívit psychologa je dnes úplně běžná záležitost! Určitě doporučuji své myšlenky, ačkoliv to nejde snadno, odvrátit nějakým novým koníčkem, kurzem, zkrátka aktivitou. Navštivte kadeřníka, skočte do fitka, začněte hrát tenis, určitě vás napadne, něco co byste rádi vyzkoušeli. Třeba zkuste skočit padákem! To je fuk, zkrátka něco!  

Přeji všem, aby našli svojí druhou polovičku a budovali tak plnohodnotné a vyspělé vztahy. Sama jsem si tím prošla a jsem rozvedená. A ano, zkoušela jsem zaplácnout jeden vztah druhým. Vydrželo to 3 roky a situace se opakovala. Není lepší se učit z chyb druhých, než vlastních? 

Na závěr

Předpokladem zralého a kvalitního partnerského vztahu, je sdílení důležitých životních hodnot a postojů, zájem o pocity toho druhého člověka. Výsledkem takovéhoto harmonického vztahu je intimita v tom nejhlubším slova smyslu. Partneři spolu sdílejí přítomnost a budoucnost. Jsou duševně i tělesně spjati a mají neustálou potřebu se navzájem poznávat. Důvěřují si a nemají "strach či obavu" se jeden druhému otevřít. Respektují navzájem své soukromí, ale nezatajují před sebou důležité informace. Základem takového vztahu je vědomí toho, že to co já prožívám se svým partnerem, on neprožívá někde jinde! Naladit se na stejnou vlnovou frekvenci není vůbec jednoduché a spousta párů to vzdá v půli cesty, právě kvůli náročnosti. Vztah je parťáctví a práce dvou lidí! Nic nebude fungovat bez značné investice. Pokud chcete ze vztahu vytěžit to nejlepší, musíte do něj to nejlepší ze sebe i vkládat! 

Tak si utři slzy a věř, že to krásné tě teprve čeká! Hodně štěstí.

                                                            

Publikováno: 11. 10. 2013 17:57 Nahlásit obsah

Loading...